Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

ÖĞRETİCİ: KAŞIKLA VERİLEN ARTIK KEPÇEYLE GİTTİ

04 Aralık, 2023

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Kasım ayı enflasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

TÜİK in açıkladığı verilere göre Kasım ayında enflasyon yüzde 3,28 arttı. Yıllık enflasyon ise % 61,98 oldu. Temmuz ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece %6 iken Temmuz- Ağustos- Eylül- Ekim- Kasım aylarında beş aylık enflasyon % 33,6 oldu.

Memurlar ve emekliler ne yazık ki daha yaşadığımız yılın enflasyon beklentisini tutturamayan ve sürekli beklentiyi artıran Merkez Bankası'nın, toplu sözleşme masasında enflasyon altında kalınacağı belli olan maaş artışları veren hükümetin ve buna katkı veren yetkili sendikaların kurbanı olmuştur.

Her altı ay için verilen artış kaşık ile olurken enflasyon eliyle kepçe ile geri alınmıştır.

Enflasyon farkının aylık olarak verilmemesi, gelir vergisinin kamu çalışanları için %15'te sabitlenmemesi bu mağduriyeti daha da artırmıştır.

Yıllardır toplu sözleşmelerde verilen artışların TÜİK enflasyonun dahi altında kalmasına rağmen memurun sendikal tercihinin değişmemesi ne yazık ki bu mağduriyetlerin devam edeceğini göstermektedir.

Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme ile 2024 ve 2025 yılları için verilecek artışlar belli olmuş, şimdiden Merkez Bankası tahmini altında kalmıştır. Yani alınan artışlar iki yıl daha enflasyon altında kalmaya devam edecektir.

 

 ENFLASYON FARKI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’ in açıkladığı Kasım ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların enflasyon kayıpları nedeniyle aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

 

 

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybı 5.942,99 TL,

9/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 6.318,76 TL,

9/1 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı  8.527,04 TL,

9/1 derece ve kadrodaki bir hemşirenin veya sağlık çalışanının kaybı 6.793,57 TL,

8/1 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybı 7.936,57 TL’dir.

 

Yorum Yap