Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası
İcap Kararı 2023_2024

İcap Kararı 2023_2024

   Anadolu Eğitim Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Başkan Mehmet Alper ÖĞRETİCİ başkanlığında toplanarak;

     PDR, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi öğretmenlerine; suça karışan çocukların karakoldaki işlemleri sırasında resen görev verilmekte, mesai saatleri ve istekleri dışında icapçı(nöbetçi) olarak da sorumluluk yüklenmektedir.

    Bu öğretmenlerimiz için yönetmeliklerde, suça karışan çocuklarla ilgili işlemlerde herhangi bir görevleri bulunmamaktadır.

     PDR, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi öğretmenlerinin özellikle mesai saatleri dışında Adalet Bakanlığına bağlı kurumlarda hükümlüye rehberlik etmek ve çocukların ifadesinin alınması işlemlerinde resen görevlendirilmeleri yasal ve hukuki değildir. Ayrıca Anayasa’mızın 18. maddesinde yer alan “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir.

     Karakollardaki bu işlemlere; sosyal çalışmacı veya icapçı olarak isteği dışında çağrılan üyemiz öğretmenleri, sendikamızın aldığı karar doğrultusunda katılmayacak, bu konuda idareye dilekçe ile başvuruda bulunmaları,

   Gönüllülük esasına göre ve ücret karşılığında yapılması gereken görevin 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı boyunca ilgili öğretmenlerimiz tarafından bu görevi yerine getirmemeleri,

            Kararları alınmıştır.