Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmenler Atama ve İyileştirme Beklerken Ücretli Taşeron Teşviki Çıktı

Öğretmenler Atama ve İyileştirme Beklerken Ücretli Taşeron Teşviki Çıktı

25/10/2018

2023 Eğitim Vizyonu açıklandı ve tüm detaylar belli oldu. Önümüzdeki 3 yılın yol haritasını belirleyecek olan vizyon belgesinde öğretmenler için müjdeler beklenirken ÜCRETLİ Taşeron öğretmenlik teşviki çıktı.

 

Eğitim-öğretimin en önemli unsurlarından biri olan öğretmenler için “2023 Eğitim Vizyonu” belgesinde kayda değer ne çıktığını sorgulamak istiyoruz. Kadrolu öğretmenler için iyileştirme, sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması yok ama TAŞERON sistem olan ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK için teşvik var!

Belki öğretmenler çok fazla beklenti içerisindeydi ama maalesef ücretli öğretmenleri sevindirecek açıklama kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler için gelmedi.

Kadrolu-Sözleşmeli-Ücretli öğretmen ayrımının tamamen ortadan kaldırılarak İHTİSAS mesleğine olan önemin verilmesi daha yerinde olacaktı.

Vizyon Belgesinde “ücretli öğretmenlik” konusunun ele alınması bile yeterlidir. Beklenti ücretli öğretmenlik için iyileştirme değil, kadrolu ve ciddi bir öğretmen atama siteminin getirilmesi olmalıydı.

Öğretmenlik Meslek Kanununda da ücretli öğretmenliğe yer verilecek mi? En önemli detaylardan biri öğretmenler için “Öğretmenlik Meslek Kanunu” olarak başlı başına bir kanun çıkacak olması. Oldukça gerekli ve olması gereken bir kanunda sadece KADROLU öğretmen tanımının yer almasını bekliyoruz.

Ücretli taşeron sistem öğretmenlik meslek kanunu içerisine de alınırsa gerek eğitim-öğretim faaliyetlerin sağlığı, gerek atama bekleyen 100 binlerce öğretmenin beklentisini karşılamaktan uzak kalacaktır.

Öğretmenlik bir ihtisas mesleğidir ve çıkarılacak olan Öğretmenlik Meslek Kanununda ücretli taşeron sistem ye alırsa maalesef Milli Eğitim Bakanlığında bir şeylerin değiştiği, eğitim adına bir şeyler yapılamadığı yeni dönemde de açıkça görülecektir.

 

Kamber DİNÇ

AES Battalgazi İlçe Temsilcisi

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Öğretmenler Atama ve İyileştirme Beklerken Ücretli Taşeron Teşviki Çıktı öğretmen, aes, anadolu eğitim sendikası, kamber dinç 2023 Eğitim Vizyonu açıklandı ve tüm detaylar belli oldu