Gazi Mustafa Kemal Atatürk
24 KASIMI KUTLAMAKLA KALMAYIN, SORUNLARIMIZI ÇÖZÜN

24 KASIMI KUTLAMAKLA KALMAYIN, SORUNLARIMIZI ÇÖZÜN

23/11/2018

Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği (24 Kasım 1928) tarihi öğretmenler günü olarak kutlamak, 1981 yılından beri resmileşmiştir. Bu yıldan başlayarak “kutlandığımız” süre içinde mesleki itibarımız sürekli erozyona uğratılmıştır.

Şiirle, çiçekle, hediye ile “hatırlandığımız” bu özel gün, mesleğin yurttaş yetiştirme misyonu ile önemi, bu önemle çelişen şekilde eğitim politikalarını oluşturmada etkisizliği, aldığı eğitim ve yeterliliği, özlük hakları, maddi ve manevi tatmini gibi konuların tartışılacağı, çözüm üretileceği fırsat günüdür.

24 Kasım’ı sevgiler günü tadında kutlamak, başöğretmenimizin biz öğretmenlere vasiyeti sayılan mesleğimize yapılacak en büyük kötülüktür.

24 Kasımda kutlama yapmanın hakkı elbette biz öğretmenlerindir ancak bizi kutlayacak olanlar önce öğrencilerimiz sonra meslektaşlarımızdır. Öğretmenler odasında kadrolu, sözleşmeli, geçici ve ücretli diye ayrılan öğretmenler,  eşlerinden çocuklarından ayrı olan öğretmenler, yüz binlerce atama bekleyen öğretmenler, her geçen gün tayin, kariyer, idarecilik gibi hakları tırpanlanan bizler, değersizleştirilerek şiddete açık hale gelen darp edilen, hatta öldürülen mesai arkadaşlarımızın sorumluluğunu taşıyan makamların ağdalı kutlamalarına razı değiliz. Biz onlar tarafından kutlanmak yerine ANLAŞILMAYI, sorunlarımızın çözümünü talep ediyoruz.

Değerimiz aldığımız maaşa, biçilen değere denk sanılmasın. Biz sizi yetiştirenleriz. Günümüz kutlu olsun…

 

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ

AES Genel Başkanı

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

24 KASIMI KUTLAMAKLA KALMAYIN, SORUNLARIMIZI ÇÖZÜN 24 Kasım, öğretmenler günü, mehmet alper öğretici, aes, anadolu eğitim sendikası 24 Kasım?ı sevgiler günü tadında kutlamak, başöğretmenimizin biz öğretmenlere vasiyeti sayılan mesleğimize yapılacak en büyük kötülüktür