Gazi Mustafa Kemal Atatürk
BTR Öğretmenleri Sosyal Kulüp Çalışması Yapabilir, Ek Ders Alabilir

BTR Öğretmenleri Sosyal Kulüp Çalışması Yapabilir, Ek Ders Alabilir

05/12/2018

Sendikamıza ulaşan şikayetlerden anlaşıldığı üzere; bazı okullarda bilişim teknolojileri rehber öğretmenlerine sosyal kulüp çalışması verilmediği ve bundan dolayı 2 saatlik ek dersten faydalandırılmadıkları anlaşılmıştır.

Ancak durumun bu şekilde olmadığını konunun yanlış yorumlandığını belirtelim. Çünkü 08 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ 5. maddesi 3. fıkrasında "Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. Bu çalışmalar zorunlu hâllerde ders saatleri içinde de uygulanabilir." Yazmaktadır. BTR görevi ders saatleri içindedir. Dolayısıyla ders saatleri dışında egzersiz, kurs faaliyetleri yapılabilmektedir, ücreti de ödenmektedir. Nöbet ücreti veya sınıf öğretmenliğinden kaynaklanan ek derslerini almaktadırlar.

Sosyal etkinlik düzenleyen ve kulüp çalışmasında görev alan BTR öğretmeninin de 2 saatlik ek dersten faydalanmasında yönetmelik gereği herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Konu hakkında milli eğitim müdürlüklerinin bilgilendirilerek konunun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Hukuk@aes.org.tr

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

BTR Öğretmenleri Sosyal Kulüp Çalışması Yapabilir, Ek Ders Alabilir BTR Öğretmenleri, sosyal kulüp, aes, anadolu eğitim sendikası, Sendikamıza ulaşan şikayetlerden anlaşıldığı üzere; ..