Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Öğretici: Öğretmenlere Becayiş Uygulaması Tekrar Hayata Geçirilmeli

Öğretici: Öğretmenlere Becayiş Uygulaması Tekrar Hayata Geçirilmeli

16/01/2019

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin il içi ve iller arası ve mazeret tayini sorunları her yıl giderek artıyor. Karşılıklı yer değişikliği “BECAYİŞ” uygulamasını tekrar hayata geçirerek öğretmen tayinlerinde önemli bir aşama kaydedilebilir.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici Milli Eğitim Bakanlığında görevli gerek kadrolu gerek sözleşmeli öğretmenlerin tayin sorunlarına değinerek MEB birkaç küçük adım atarak birçok sorunu çözebilir.

2019 yılı itibarıyla kadrolu öğretmenler için dahi il içi, iller arası ve mazeret tayinleri kontenjan yetersizliğinden dolayı büyük sorun yaratırken, sözleşmeli öğretmenlerin durumu daha da vahim olduğu Öğretici tarafından özellikle vurgulandı.

Genel Başkan Öğretici açıklamasında, geçtiğimiz gün Adalet Bakanlığı Personeli için 2019 yılı itibarıyla başlatılan “BECAYİŞ” uygulaması hatırlatıldı. Bilindiği üzere şu an Adalet Bakanlığı Taşra Atama ve Nakil Şube Müdürlüğü tarafından “Taşra Teşkilatında Görevli Sözleşmeli Personelin Karşılıklı Yer Değişikliğine İlişkin Duyuru” yayımlandı ve personeller için BECAYİŞ tayini talebi alınıyor.

Pek tabi ki bu uygulama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da uygulanabilir. Köklü bir çözüm olmasa dahi büyük bir talebin karşılanacağı aşikardır. Bu kapsamda MEB’in öğretmenler için daha önceki yıllarda uygulanan BECAYİŞ ile tayin hakkını tekrar uygulamaya koyarak öğretmenlerin İL İÇİ - İLLER ARASI ve MAZERET Tayinlerine bir nebze de olsa çare olabilir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Öğretici: Öğretmenlere Becayiş Uygulaması Tekrar Hayata Geçirilmeli Öğretmen, becayiş, meb, aes, anadolu eğitim sendikası, mehmet alper öğretici Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin il içi ve iller arası ve mazeret tayini sorunları her yıl giderek artıyor