Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÖĞRETİCİ: OKUL YÖNETİCİLERİNİ EBS DEĞİL EKYS SEÇSİN

ÖĞRETİCİ: OKUL YÖNETİCİLERİNİ EBS DEĞİL EKYS SEÇSİN

15/02/2019

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ okul yöneticiliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mülakatın tamamen kaldırılması ve yazılı sınav sonuçlarına göre görevlendirmelerin yapılmasını ifade eden ÖĞRETİCİ görev süresi dolan yöneticilerin de sınava girmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamaları şöyle;

MEB 12 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan resmi gazete ile yönetici atama yönetmeliğinde değişikliğe gitmiş; yöneticiliğe ilk defa görevlendirilecekler için yazılı sınav oranını %80’e çıkarırken mülakat oranını ise %20’ye düşürmüştür. Aynı değişiklik ile görevde yükselme sınavlarının Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılmasının önü açılmıştır.

MEB bu çerçevede yönetici görevlendirme takvimi yayınlamış ve 29 Ocak’ta duyuruyu durdurmuştu. AES olarak her zaman mülakata karşı çıktık ve liyakatten yana olduk. %20’lik mülakatta bile haksızlıklar bitmeyecek, aday yazılı sınavdan 100 alsa bile 60 puan barajının altında bırakıldığı taktirde tercih dahi yapamayacaktır.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM arasındaki protokole imzalayarak, okul müdür ve müdür yardımcılığı için yapılacak sınavın adını “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS)” olarak belirledi.

Yakın geçmişte ve günümüzde yöneticilerin nasıl seçildiğini MEB dahil her eğitim çalışanı bilmektedir. MEB %20’lik mülakat uygulamasını kaldırmalı; görev süresi dolan yöneticilerin de yapılacak olan sınava girmeleri sağlanmalıdır. Tek isteğimiz ehliyet ve liyakatin esas alınarak; yöneticileri EBS’nin değil EKYS’ nin seçmesidir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÖĞRETİCİ: OKUL YÖNETİCİLERİNİ EBS DEĞİL EKYS SEÇSİN Mehmet Alper Öğretici, aes, liyakat, yönetici görevlendirme, meb, ebs, ekys Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ okul yöneticiliği ile ilgili açıklamalarda bulundu