Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Özür Durumu Atamalarında Adres Kayıt Sistemi(AKS) Sorunu

Özür Durumu Atamalarında Adres Kayıt Sistemi(AKS) Sorunu

08/07/2019

Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, Özür durumu atamalarında; Adres Kayıt Sistemi(AKS)’nin genişletilerek büyükşehir statüsündeki illerde memuriyet mahalli farklı ve ilçe merkezine uzak mahallelerde çalışan öğretmenler için mebbis başvuru ekranının açılmasını talep ettik.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

 Sayı : 1331-19/5370                                                                                      Tarih:08/07/2019

 Konu: Özür Durumu Atamalarında Adres Kayıt Sistemi(AKS) Sorunu

 

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

İlgi:  a) 17/04/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim

             Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

 

 

          Bilindiği üzere yılda iki dönem halinde “Özür Durumu Atamaları” planlanmakta ve yapılmaktadır. Önceki özür durumu atama kılavuzlarında “Adres Kayıt Sistemi(AKS)”ne göre atama yapılacağı açıklanarak atama başvuru ekranı ona göre açılmaktaydı. Bu atamalarda sağlık durumu bağlı atamalarda Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı adresinin bulunduğu yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Aile birliği mazeretine bağlı atamalarda; Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” İbareleri geçmekteydi.

          Önümüzdeki ağustos ayında yapılacak özür durumu atamalarında da “Adres Kayıt Sistemi(AKS)’ne göre atama yapılacağını düşünmekteyiz. Özellikle büyükşehir statüsünde olup, memuriyet mahalli olarak büyükşehir merkezinden farklı ve uzak yerleşim merkezlerinde görev yapan öğretmenler için de “Adres Kayıt Sistemi(AKS)”nin uygulanmasını ve atama başvuru ekranının açılmasını talep etmekteyiz. Büyükşehir statüsünde olup, ilçe merkezinden 40 veya 50 km uzakta mahalleler eski adıyla köyler bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz içinde yıllardır bu mahallelerde görev yapan öğretmenler bulunmaktadır. Görev yapılan bu mahallelerden, öğretmenlerimizin adresinin bulunduğu mahalle veya ilçe merkezine atama başvuru ekranı açılmamaktadır. Aile mazereti, çalışılan mahallede ikametin mümkün bulunmaması veya sağlık durumu mazeretinden dolayı atama başvuru ekranının açılması bir haktır, doğru olandır. Konu ile ilgili gerekli adımların atılarak, 2019 Ağustos atama döneminde kılavuza eklenmesi ve sendikamızın bilgilendirilmesi hususunda;


Gereğini arz ederiz.

  Facebook'ta Paylaş      
Elif yılmaz 20.07.2019 23:37:34

Bu agustos ayında sağlık özünden tayin isteyeceğim umarım dediğiniz gibi mağduriyet yaşatmazlar destekleriniz için sağolun. Lütfen alan değişikliğinin 2019 da da yapılması için bakanlığa bir yazı gönderin ve burada yayınlayın. Olumlu haberlerinizi umutla bekliyoruz.


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Özür Durumu Atamalarında Adres Kayıt Sistemi(AKS) Sorunu aks,meb,aes