Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Uzman Öğretmenlik, Başöğretmenlik Yeniden Düzenlenmelidir

Uzman Öğretmenlik, Başöğretmenlik Yeniden Düzenlenmelidir

02/08/2019

En son bir defalık olmak üzere 2005 yılında yapılan ve ilerleyen süreçte bir daha yapılmayan uzman ve başöğretmenlik sınavı öğretmenler arasında adaletsiz bir durum oluşmasına sebebiyet vermiştir.  Özünde ve yasal zeminde bir kariyer ve uzmanlık gerektiren mesleğimizin yapısına uygun düşecek şekilde her öğretmenin uzmanlığı sağlanarak yeniden düzenlenmelidir. Bu konuda çalışılan süre ölçüt olarak kabul edilebilir. Lisansüstü bir eğitimi başarıyla tamamlamış öğretmenler için, tezsiz-tezli yüksek lisans yapanlarda sırasıyla 2 ve 4 yıl önce olmak şartıyla, lisans mezunlarına ise 10. Yılda uzmanlık kadrosu verilmelidir. Doktorasını yapmış bir öğretmenin uzmanlığı bekletilmemeli ve verilmelidir.

Uzman öğretmenlerden 20, yılını tamamlayanlar, uzman iken doktora yapanlar ise aynı yıl başöğretmen olarak atanabilir. Bu aralıkta yüksek lisans yapanların başöğretmenliği tez durumuna göre 2 veya 4 yıl önceye çekilmelidir. Başöğretmenlerden adaylar başta olmak üzere tüm öğretmenlere danışmanlık yapması beklenmeli, ders yükleri azaltılmalı, ücretleri tatmin edici olmalıdır."

 

Muhammet Ali GEZİCİ

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri

hukuk@aes.org.tr

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Uzman Öğretmenlik, Başöğretmenlik Yeniden Düzenlenmelidir uzman öğretmenlik, başöğretmenlik, aes, aes hukuk, anadolu eğitim sendikası, muhammet ali gezici, 2005 yılında yapılan ve ilerleyen süreçte bir daha yapılmayan uzman ve başöğretmenlik sınavı öğretmenler arasında adaletsiz bir durum oluşmasına sebebiyet