Gazi Mustafa Kemal Atatürk
MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE YANLIŞ YAPMAKTADIR

MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE YANLIŞ YAPMAKTADIR

13/09/2019

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin Sözlü sınav başlıklı 21. maddesi 1. bendinde "(1) Yazılı sınavı sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan yönetici sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır." Yazmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yeniden Yönetici Görevlendirme Takvimine göre, müdür ve müdür yardımcılığı boş bulunan eğitim kurumların ilanı 01-05-Temmuz tarihleri arasında yapıldığından ve bu ilan edilen boş bulanan yöneticiliklerin sayısına göre 3 katı aday mülakata çağıldığından bu tarihten sonra yöneticiliği boşalan eğitim kurumları münhal listeye eklenmemelidir. Bu durum yönetmeliğe aykırıdır.

Yönetmelik maddesi açık iken MEB Personel Genel Müdürlüğü,  il milli eğitim müdürlüklerin elektronik posta ile  şu emri vermiştir: "02-05 Eylül 2019 tarihleri arasında müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri için boş kontenjanlar girileceğini ve boş kontenjanların girileceği son güne kadar açılış onayları alınmış olan eğitim kurumlan da dahil olmak üzere yöneticiliği münhal bulunan eğitim kurumlarının sisteme girilmesi sağlanacak." 

Sendika olarak tarafımıza ulaşan şikayetlerden anlaşıldığı üzere il milli eğitim müdürlüklerinin sonradan oluşan münhal eğitim kurumlarını eklemekte tereddüte düştüğü ve bazı il milli eğitim müdürlüklerinin eklediği, bazı il milli eğitim müdürlüklerinin eklemediği anlaşılmıştır. Sonradan oluşan boş eğitim kurumu yöneticiliklerine valilikler yetkileri çerçevesinde daha sonra tekrar yönetici görevlendirme sürecini işleterek çözüm bulmalıdır. Aksi takdirde idari davaların sonu gelmeyecektir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak bakanlığın bu yanlıştan dönmesini ve il milli eğitim müdürlüklerini konuyla ilgili yeniden uyarmasını bekliyoruz.

Muhammet Ali GEZİCİ

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri

  Facebook'ta Paylaş      
Ergün duman 02.01.2020 21:51:13

Yeniden görevlendirme kapsamında yönetici atama takvimi yayınlandıktan sonra boşalan eğitim kurumları münhallerde gösterilmedi(Güncellenmedi).Dolayısıyla münhal okulu tercih yapamadım.Tercihlerime yerleşemedim.Lakin İlk defa atamada eylül ayında boşalan kurumlar güncellendi.Mağduriyetim için yardımcı olabilir misiniz.Mahkemeye başvursam sonuç alabilir miyim?

Mehmet 12.10.2019 08:40:22

Kolay gelsin..ben ilk ve orta okulu bir arada olan norm fazlası olan bir okul müdürüyum...ne yapmalıyım...normum ilkokulda...sinif mevcudlari 10 altına düştü..okulumda ortaokul olduğu için müdürlük normu ortaokula geçti.. yardımcı olabilir misiniz.. mehmetkayar0808@gmail.com


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE YANLIŞ YAPMAKTADIR yönetici atama, meb, aes, anadolu eğitim sendikası, mehmet alper öğretici, muhammet ali gezici