Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Mesleki ve Teknik Eğitimde Alan ve Atölye Şeflerinin Planlama ve Bakım Onarım Ücretleri Ödenmelidir.

Mesleki ve Teknik Eğitimde Alan ve Atölye Şeflerinin Planlama ve Bakım Onarım Ücretleri Ödenmelidir.

30/09/2020

Bakanlar Kurulunun 2006/11350 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine ilişkin kararının Ek dersler başlığı altındaki 6 Maddenin 4.fıkrasına göre;

‘’Atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.’’ İfadesi yer almaktadır.

2020-2021 eğitim-öğretim yılı başından itibaren her gün okula giden okullarını ve Alan ve Atölyelerini eğitim öğretime hazırlamak için bu öğretmenlerimiz büyük çaba sarf etmişlerdir. Yine 28.09.2020 tarihinde başlayan İşletmelerde Mesleki ve Beceri Eğitim için öğrenciler ve işletmeler arasında iletişimler kurmuşlar, öğrencilerin staj dosyalarını hazırlamalarında ve o dosyaları geri iade almalarında çalışmışlar ve bunlar için her gün okula gelmişlerdir.

Buna rağmen bazı il ilçelerde bu ücretler ödenmiş bazı il ve ilçelerde ödenmemiştir. İl ilçe ve okul yöneticileri kendi anladıkları şekilde yönetmelikleri uygulamakta ve bu konuda bir birlik sağlanamamaktadır. Bu konuda birlik sağlanmalı, alan ve atölye şeflerinin planlama ve bakım onarım ücretleri ödenmelidir.

 

                           Ali ÖZGÜL

AES Mesleki Eğitim Komisyonu Başkanı

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Mesleki ve Teknik Eğitimde Alan ve Atölye Şeflerinin Planlama ve Bakım Onarım Ücretleri Ödenmelidir.