Gazi Mustafa Kemal Atatürk
REHBER ÖĞRETMENLERİNİN İŞİ

REHBER ÖĞRETMENLERİNİN İŞİ

04/12/2020

23 Kasım 2020 tarihli Avcılar Kaymakamlığının "Yeni Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Personel Görevlendirmesi (Rehber Öğretmenler)" konulu yazısında rehber öğretmenlere "Seyahat İzni Kurulu, Filyasyon Ekibi, İşyeri Denetim Ekipleri, Açık Kapı, E Başvuru ve 112" de rehber öğretmenlere görev verilmektedir.

Bu görevler öğretmenlik mesleğinin görev tanımı içinde değildir. Ayrıca psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimize en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zaman dilimindeyiz. Çünkü uzaktan eğitim sürecinde genel olarak veli ve öğrencilerimiz rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle de bireysel rehberlik ihtiyacı olan kaynaştırma öğrencilerimiz uzaktan eğitim sürecinde çok zorlanmaktadır. Hatta çoğu canlı derslere giremiyor. Ayrıca içişleri bakanlığının öğretmenlere bu tür görevlerin verilmeyeceği ile ilgili genelgesi olmasına rağmen bu görevlerin verilmesi doğru değil.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici 03.09.2020 tarihinde bu konuya yönelik olarak "Öğretmenlerin resen görevlendirilmeleri kabul edilemez." demiş ve bugün yaşadığımız sıkıntılara aylar öncesinden işaret etmiştir.

Ülke olarak zor bir zamandan geçmekteyiz. Bu zor zamanda öğretmenlerimiz vefa sosyal gruplarında gönüllü görev almışlardır ve almaktadırlar. Öğretmenler olarak uzaktan eğitim sürecinde canla başla çalışmaktayız. Bundan dolayı psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimize bu tür görevlerin gönüllülük aranmaksızın zorunlu bir şekilde dayatılması doğru değil.

Bırakalım da psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimiz rehberlik ihtiyacı olan kaynaştırma öğrencilerine ve dileyen öğrencilerimize psikolojik destek olsunlar, danışmanlık etsinler ve rehberlik görevlerini ifa etsinler.

 

Zeki AÇIŞ

Anadolu Eğitim Sendikası

Avcılar İlçe Temsilcisi

  Facebook'ta Paylaş      
ali doğanay 14.12.2020 14:34:18

rehber öğretmene sıfır atık projesi sana ait diyor okul müdürü, böyle bir görev verebilirmi, saygılarımla..


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

REHBER ÖĞRETMENLERİNİN İŞİ