Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI 16 YAŞINDA

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI 16 YAŞINDA

16/01/2021

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI 16 YAŞINDA

 

Sosyal bir varlık olan insanoğlu birlikte hareket etmenin önemini geçmişinde tecrübe etmiş, tek başına yapması zor olan iş ve işlemleri birlikte hareket ederek yapabilmiştir. Çalışma hayatında karşılaşılan sorunlar için de bir araya gelinerek sendikal oluşumlar kurulmuş ve ortak sorunlar için birlikte mücadele edilmiştir.

Ülkemizdeki sendikal oluşumların siyasi parti arka bahçeleri gibi algılandığı, çalışanların ortak sorunlarını öncelemesi gerekirken siyasi fikirleri öncelediği görülmüştür.

Her sendika üyesinin bir partiyle anıldığı, ‘siyasi parti desteği olmadan sendikacılık yapılamaz' denilen o günlerde; ayrıştırmadan birleştirmeyi, sadece eleştiren değil değiştirmek için elini taşın altına koyan ve ortak amaçlar doğrultusunda hareket etmeyi amaçlayan AES 17 Ocak 2005 yılında kurulmuştur.

Gücünü ve desteğini öğretmen odalarından aldığı gibi, gündemini de hiçbir siyasi parti veya güç odağı değil öğretmen odaları belirlemiştir. Derdi eğitim ve eğitim çalışanları olan AES öğretmen odalarında kurulmuş, üniversitelere, memur odalarına, atölyelere doğru büyüyerek kök salmıştır.

Başöğretmenimizin izinden gitmeyi kendine ilke edinen AES bir ağacın kopmuş dalı değil, toprağa düşmüş tertemiz bir tohumdu. Fidan oldu, ağaç oldu ve nihayet dallarımız tüm yurda yayıldı. Sadece üyelerimize değil, her eğitim çalışanına meyve verirken ‘siyaseten bağımsız sendikacılık’ yapılabileceğinin de ispatı oldu.

Artık bir seçenek, bir ihtimal değiliz. On altı yıl boyunca çiğnediğimiz yol, her geçen gün büyüyen örgütlülüğümüz ile eğitim çalışanlarının geleceğiyiz.

Kurucu üyelerimiz sayın Cansel GÜVEN, Muzaffer ÖZHAN, Yavuz DEMİRPEK, Mehmet KÜTÜKÇÜ, Hakan GÜLER, Özlem Aysel KURŞUN, Oğuz KAYNAK, Muzaffer ERDİM, Yeşim TABAK, Muzaffer İŞLER, Türkan KAYNAK başta olmak üzere bizleri bugünlere taşıyan, sendikamızda sorumluluk alan, güzel ülkemizin dört bir tarafında bizleri temsil eden, bizlere katkı veren ve yanımızda olan tüm yol arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

 

 

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI 16 YAŞINDA Anadolu Eğitim Sendikası 16 Yaşında