Gazi Mustafa Kemal Atatürk
MEB'İN UNUTTUĞU PİKTES ÖĞRETMENLERİ

MEB'İN UNUTTUĞU PİKTES ÖĞRETMENLERİ

18/06/2021

Anadolu Eğitim Sendikası Iğdır İl başkanı Kerem Tan PİKTES öğretmenlerinin taleplerini gündeme taşıyan bir açıklama yaptı. AES İl Başkanı Kerem Tan açıklamasında şu görüşlere yer verdi

Savaş mağduru Suriyeli öğrencilere umut elimiz olarak uzanan PİKTES öğretmenleri kimdir?

"Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi" kapsamında savaşın çocuklarına  eğitim-öğretim faaliyetleri için KPSS ve MÜLAKAT puanı üstünlüğü esasına dayalı, öğretmen atama şartlarına uygun olarak bakanlık tarafından atanmış öğretmenlerimizdir. PİKTES öğretmeni, güvenlik soruşturmaları yapılmış öğretmenler olmalarına rağmen 4857 sayılı kanun kapsamında işçi statüsünde çalışıp öğretmen olarak görülmeyen ama disiplin bakımından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre işlem yapılan emekçi öğretmenlerimizdir. Bu alanda TÖMER başta olmak üzere yabancılara dil öğretimine dair sertifikalı eğitimler alıp akabinde 4 yıldır yabancı uyruklu öğrencilere dil eğitimi ve rehberlik hizmeti sunan öğretmenlerimizdir. Türkçe öğretimi alan çocukların eğitimi hususunda zor şartları göğüsleyen ama hak ettiği değeri göremeyen 3 bin 500 civarındaki emekçi öğretmenimizdir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak Emekçi öğretmenlerimizin taleplerini dile getiriyoruz. Talepleri şu şekilde:

“AB'nin fonları ile yürütülen projede PIKTES Öğretmenleri olarak yıllardır geçici koruma altında olup eğitime ihtiyacı olan çocuklara ülkemizin şefkatle uzanan eli olmaya devam ediyoruz. 4 yıllık bir tecrübeye sahibiz ve muhtemelen projemiz bittiğinde en az 5 yıl görev yapmış olacağız. Fonlar sona erdiğinde bunca emeğimizi göz önüne alarak devletimizin bizleri kalıcı olarak kendi branşlarımızda istihdam edeceğinin, bizleri yüzüstü bırakmayacağının sözünü almak istiyoruz. Gelecek kaygısının mesleki motivasyonumuzu etkilemediği, umut ve güvenle geleceğe bakabileceğimiz bir açıklama bekliyoruz. Dört yıllık tecrübemiz ve geçici işçi statüsünde oluşumuzun yarattığı sorunlar ve kadro almayı hak edecek tüm kriterlere sahip olduğumuz göz önüne alınmalıdır.

Biz de Anadolu Eğitim Sendikası olarak öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi, PİKTESlisi  olmaz, öğretmen kadrolu olur, diyerek yanlarında olduğumuzu ve bakanlığımızın 3 bin 500 civarında olan bu  emekçi öğretmenlerimiz için proje sonunda gerekli adımları atmasını bekliyoruz.

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

MEB'İN UNUTTUĞU PİKTES ÖĞRETMENLERİ