Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES: ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEMEK İSTEYEN DÜZENLEMEYİ YARGIYA TAŞIDIK

AES: ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEMEK İSTEYEN DÜZENLEMEYİ YARGIYA TAŞIDIK

26/08/2021

6. Dönem Toplu Sözleşmelerinde kamu görevlilerinin sorunları çözüm beklerken gerek masada olan sendikaların, gerekse Çalışma Bakanlığının örgütlenme özgürlüğünü engelleyecek kararlara imza atmaları büyük talihsizliktir.

Anayasamıza, imzaladığımız uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı olan bu kararı yargıya taşıyacağımızı açıklamıştık. Sendika tekelleşmesinin önünü açan, sendikalar arası ayrım ortaya çıkaran, %1 örgütlenme şartı ile örgütlenme özgürlüğünün önüne set çeken;

‘25/08/2021 Tarih ve 31579 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "KAMU GÖREVLİLERİN GENELİNE VE HİZMET KOLLARINA YÖNELİK MALİ VE SOSYAL HAKLARA İLİŞKİN 2022 VE 2023 YILLARINI KAPSAYAN 6. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME" başlıklı Tebliğin "Kamu görevlilerin geneline yönelik mali ve sosyal haklar" başlıklı ikinci kısmının "kamu görevlilerinin geneline yönelik toplu sözleşme" başlıklı birinci bölümünde toplu sözleşme ikramiyesi başlıklı 23. Maddede yer alan "375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4. Maddesinde yer alan "üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine" ibaresi " kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az % 1'inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine şeklinde" uygulanır.’ maddesini yargıya taşıdık.

Biliyoruz ki yanlış hesaplar yargıdan dönecektir. Hukukun üstünlüğünün ve örgütlenme özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Kamu görevlilerini yok sayarak imzalanan etkisiz sözleşmeler çalışma hayatımızda kara bir leke olarak kalacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES: ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEMEK İSTEYEN DÜZENLEMEYİ YARGIYA TAŞIDIK