Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı Bu Haliyle Çözüm Olmaz!

Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı Bu Haliyle Çözüm Olmaz!

20/01/2022

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tasarının bir meslek kanunu olmaktan uzak olduğunun altını çizen ÖĞRETİCİ gerekli düzenlemeler yapılmadığı takdirde bu tasarının çözüm olmayacağını ifade etti.

Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısı geçtiğimiz hafta ihtisas komisyonundan olduğu gibi geçmiş ve bu hafta TBMM genel kurulda görüşülecektir. İlgili taslak gerçek anlamda bir meslek kanunu olmaktan uzak, küçük değişiklikleri içermektedir. Zaten özel bir ihtisas mesleğini icra eden öğretmenleri tekrardan sınava sokarak ‘uzman’ unvanının verilmesi kabul edilemez. Unvan ayrımı olmaksızın tüm öğretmenlerin özlük ve mali hakları genişletilmelidir. Çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde çalışan meslektaşlarımıza ek teşvik verilmeli, aileleri ayıran ve öğretmenler odasında farklı statüye yol açan sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalıdır.

Paydaşlardan görüş alınmadan hazırlanan, ihtisas komisyonunda tüm paydaşların itirazlarına rağmen olduğu gibi geçirilen tasarı bu haliyle öğretmenlerin sorunlarına çözüm olmaz!


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı Bu Haliyle Çözüm Olmaz!