Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÖĞRETİCİ: MEMURLARA DA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMELİDİR

ÖĞRETİCİ: MEMURLARA DA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMELİDİR

06/04/2022

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memurlara ikramiye verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

İKRAMİYE MEMURUN DA YASAL HAKKIDIR

Bilindiği gibi kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca ikramiye ödenmektedir. Halen toplu sözleşme veya YHK Kararı ile ödenen ikramiyeler hariç, kamu işçilerine Cumhurbaşkanlığı Kararı ile her biri yarım aylık ücretleri tutarında 4 adet ilave tediye (ikramiye) ödenmektedir.

Emekliler de her sene iki bayram için bayram ikramiyesi almaktadır. Bu durumda ikramiye almayan tek kesim memurlar olmaktadır.

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir.

Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen  yıllardan beri  toplu  pazarlık gündemine  girememiş olması kamu görevlilerini rencide etmektedir.

MEMUR ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR!

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz.

Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir.

Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının ve Hükümetin; Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması haklı beklenti ve talebimizi görmesini ve karşılamasını istiyoruz.

Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir.

Yaklaşık 4 milyon kamu görevlisi bu bayram müjdesini beklemektedir.

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÖĞRETİCİ: MEMURLARA DA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMELİDİR