Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

ÖĞRETİCİ: SEÇİM ÖNCESİ MEMURLAR UNUTULMASIN!

26 Nisan, 2023

BASK ve AES Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ seçim öncesi memurların unutulmaması gerektiğini dile getirdi. Açıklamaları şöyle;

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimler öncesinde bir çok kesime müjdeler sıralanmaktadır. Yaklaşık 3.5 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin olduğu düşünüldüğünde yaklaşık 20 milyonluk bir kitle unutulmamalıdır.

Yoksulluk sınırının 31 bin TL olduğu günümüzde ortalama memur maaşı ne yazık ki 12 bin TL’dir. Bu ücret artık sadece kiralarla denk olmuş, özellikle büyükşehirlerde kamu görevlileri kira ödeyemez hale gelmiştir.

Esnaflar için belirli bir orana kadar vergi muafiyeti varken bu muafiyet sınırının tutarı artırılmıştır. Esnaflarımız için olumlu bir adım olan bu durumda unutulmamalıdır ki kamu çalışanlarının maaşlarından her ay %15 gelir vergisi kesilmektedir. Yılın ilerleyen aylarında ise bu oran %20 ve %27’lere çıkmaktadır. Kamu görevlileri için de en düşük maaş alanlardan başlamak üzere vergi muafiyeti getirilmeli, sonrasındaki vergilendirmeler ise %15’te sabitlenmelidir.

İşçi konfederasyonları ile görüşülmesi devam eden toplu sözleşmelerde işçilere 2023 yılı ilk altı ay için en düşük maaş 12 bin TL ve herkese %40 artış teklifi yapılmış olsa da bu teklif kabul edilmemiştir. Memurlar için ise yine 2023 yılı ilk altı ayında sadece %30 artış yapılmış zamlı hali ile birlikte ortalama memur maaşı 12.005 TL’dir. İşçilerimiz alacağı ücretleri fazlasıyla hak ediyor, sorun işçilerin memurlardan daha fazla alması değil memurların çok düşük ücret almalarıdır. Bu yüzden seçim öncesi özellikle en düşük memur maaşlarına fazla etkisi olması için yüzdelik değil, seyyanen herkese artış yapılmalıdır. Memurlar artık yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

İkramiye, 3600 Ek gösterge,  yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması başta olmak üzere sorunları gün geçtikçe artan memurlar unutulmasın!

 

 

Yorum Yap