Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

18 Mayıs, 2023

BASK ve AES Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamaları şöyle:


19 Mayıs; milletimizin kutlu, destansı bir uyanışı, bağımsızlık uğruna her şeyi göze aldığını ispatlayan muhteşem bir stratejik diriliş olarak tarihe damgasını vurmuştur. Aziz milletimiz, sömürgeci güçlerin dayattığı ve tutsaklığı esas alan  onursuz bir geleceği Samsun’dan itibaren reddetmiş, kendi kaderine bizzat kendisi yön vermek için inisiyatifi ele almıştır. Bu itibarla 19 Mayıs, milli varlığın canlanışı, milli mücadele ruhunun doğuşudur.


“Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak! İşte, daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur.”


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Nutuk’ta milli hakimiyete dayanan, kayıtsız, şartsız ve bağımsız bir devlet kurmanın gerekliliğini böyle anlatmıştı.


19 Mayıs 1919 tarihi, Milletimizin adeta yeniden doğduğu kutlu bir gündür ve aziz milletimizin gönlünde çok önemli bir yere sahiptir. İlk adımı 19 Mayıs 1919’da atılan Milli Mücadele süreci içerisinde Türk Ulusu, Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde başlatılan var olma mücadelesini emsalsiz bir zaferle, uğrunda binlerce şehit vererek sonuçlandırmış, bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır. Milli Mücadele’nin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir.


Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu, Cumhuriyetin kamu çalışanlarının temsilcisi olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, O’nun temel felsefesine ve kazanımlarına sahip çıkmaya devam edecektir.


Bütün bu duygularla, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadeleyi Samsun’dan başlatan ve zaferle sonlandıran tüm şehitlerimizi Rahmet ve minnetle anıyor, Yüce Türk Milleti’nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

 

Yorum Yap