Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Başöğretmenlik Onur Ödülü Sayın Refik Saydam'ın

Başöğretmenlik Onur Ödülü Sayın Refik Saydam'ın

05/03/2013

Kurulduğu günden bu yana maaş-özlük hakları dışında eğitime dair niteliksel kaygıları da gözeten Anadolu Eğitim Sendikası 24 Kasımları birer anlama günü olarak değerlendirmiştir. Öğretmen günlerinde eğlenmek, söylenmek yerine mesleğe ayna tutmayı tercih eden sendikamız 2005 Yılından başlayarak her yıl ulusal eğitime büyük katkılar sağlamış, genç meslektaşlara örnek olacak bir öğretmenimize BAŞÖĞRETMENLİK ONUR ÖDÜLÜ takdir etmektedir.

ES Onur Kurulu’nun 2012 Yılı için yapmış olduğu değerlendirmede yılın başöğretmeni olarak emekli müzik öğretmeni ve MÜZED Genel Başkanı Sayın Refik SAYDAM seçilmiştir.
24 Kasım Cumartesi Günü Ankara Barosu Eğitim Merkezinde düzenlenen ödül törenimiz iki gün süren 3. Ulusal Eğitim Kurultayı programı içerisinde gerçekleşti. Çok sayıda eğitimci akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcisinin hazır bulunduğu törende bir konuşma yapan Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN; 24 Kasımların kutlamadan çok bir anma, anlama gününe dönüştüğüne vurgu yaparak öğretmeni itibarsızlaştıranların hadsizlik içerisinde olduğunu belirterek “biz nesilleri yetiştiren, geleceği şekillendirenleriz, itibarımız pazarlığa tabi değildir” dedi.  Değişen eğitim anlayışı ve sistemine de değinen GÜVEN; “sistem üzerinde ne yaparsanız yapın, aslolan öğretmendir, biz Başöğretmen Mustafa Kemalin izinden ayılmadığımız sürece Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır” şeklinde konuştu.  Çağdaş, bilimsel ve milli eğitime hizmet verdiği kadar sahip de çıkan, sanat eğitimine ve en çok da müzik eğitimine katkıları nedeniyle örnek bir eğitimci olan Sayın Refik SAYDAM’I yeni nesil öğretmenlere örnek gösteren Sayın Cansel GÜVEN, “Refik SAYDAM’lar tükenmedikçe umudumuzu koruyacağız” şeklinde konuştu.
2012 Başöğretmenlik Onur Ödülü’nü alkışlar arasında alan Sayın Refik SAYDAM da konuşmasının başında Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı, yönetim ve üyelerine teşekkür ederek, kendisini yetiştiren öğretmenlere duyduğu sevgi ve minnet duygularını ifade etti. Eğitimin tüm alanlarındaki dönüşüm ve kayıplara dikkat çeken SAYDAM; çağdaş, laik ve bilimsel eğitime sahip çıkma görevini sonuna kadar sürdürme kararlılığını açıklayarak, genel başkanı olduğu Müzik Eğitimcileri Derneği ve Anadolu Eğitim Sendikası gibi sivil toplum örgütlerinin de aynı amaç etrafında, birlikte hareket etmesinin önemine dikkat çekti. Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilkeleri doğrultusunda aydınlık bir eğitim ve aydın bir gelecek için cumhuriyet öğretmenlerine düşen görevi hatırlatan Sayın Refik SAYDAM; aydınlığa dair ayak seslerinin yükselmeye başlamasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Ödül töreninin ardından gerçekleşen ağırlama programı boyunca tebrikleri kabul eden Sayın Refik Saydam ve ailesini çiçek ve telgraflarla kutlayanlar arasında Prof. Dr. İnci San ve Sayın Fazıl SAY da yer almıştır. Başöğretmenimizi bir kez daha kutlarken, yeni nesil öğretmenlerimizin de böyle başarılı bir yaşam öyküsüne sahip olabilmelerini, takdir edilecek işlere imza atmalarını diliyoruz.

Slaytı İndirmek İçin Tıklayınız

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Başöğretmenlik Onur Ödülü Sayın Refik Saydam'ın