Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Toplumsal Muhalefet ve Örgütlenmedeki Zayıflıklarda Yalova Modeli

Toplumsal Muhalefet ve Örgütlenmedeki Zayıflıklarda Yalova Modeli

01/12/2014

Son bir yıldır ‘suyu biten şehir’ olarak gündeme gelen, Atatürk ile ve çınar ağaçları ile anılan Yalova’da şaşırtıcı bir olay yaşadı. 

Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye, Yalova’da kesilen ağaçların haberiyle sarsıldı. Kocaeli-Bursa karayolunun Yalova merkezinden geçtiği noktada 18’i büyük çınar ağacı olmak üzere 158 ağaç alelacele, polis koruması eşliğinde, sabahın erken saatlerinde başlanarak kesildi. Sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve çevreci gruplar konuyu haber aldıklarında iş işten çoktan geçmişti.

 

Yakın zamanda Yalova kamuoyunda tartışılmaya başlanan ve peş peşe açıklamalar yapılan köprülü kavşak projesi yapımı tartışmaları devam ederken, Yalova’da yaşayan vatandaşlar sabahın erken saatlerinde hiç beklemedikleri bir sürprizle uyandılar. Belediye başkanı tepkileri tahmin ediyor olacak ki tam da bu günlerde yurt dışı seyahatinde. Son derece organize bir halde, dışarıya bilgi sızdırılmadan planlanmış bir iş olduğu anlaşılan ağaç kesimi şaşkınlık yarattı.

 

Yakın tarihlere kadar ‘Emekli Şehri’ olarak bilinen Yalova, eğitimli-bilinçli insanların yaşadığı bir kent olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde o sabah ağaç kesiminde insanların öncelikli şikâyeti, yolda çalışma olması nedeniyle farklı güzergâha yönlendirilen trafiğin tıkanmasıydı. İnsanlar öncelikle işlerine geç kalmaktan şikâyet ediyorlardı ve kesilen ağaçlar için “tüh, yazık oldu” demekle yetiniyorlardı.

 

Yalova’da çevre sorunlarıyla ilgilenen, Yalova Platformu geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklama yaparak yol yapımı ile ilgili farklı çözümlerin düşünülmesini, konuşulmasını istemişti. En önde Mimar ve mühendis odaları ile işçi ve memur sendikalarının ses çıkarması beklenirken, birçoğu, sessiz kalmayı tercih ediyor, hatta bazı vakıf ve dernekler ‘kamu yararı varsa ağaç kesilebilir’ benzeri açıklamalarda bulunabiliyordu.

 

 Birçok derneğin bulunduğu şehirde sadece 13 sivil toplum kuruluşu çevre sorunları ile ilgilenen bu platformda temsil ediliyor. Üç büyük eğitim sendikasının Platformda temsilcisi yok. Eğitimin sorunları ile ilgili olarak ortak söylem ve eylem geliştiremeyen eğitim sendikalarının, diğer toplumsal konularda bir araya gelerek birlikte çalışmasını beklemek de gülünç olabiliyor.

 

Öyle anlaşılıyor ki çevre sorunlarında bile yapılan açıklamalar siyasi arenada kimilerine koltuk çıkmak, kimilerini yermek niyetiyle yapıldıkça; her konuda olduğu gibi eğitim ve eğitimcilerin sorunları da bir taraftan tepkisizliğin diğer taraftan siyasi kutuplaşmanın esiri olacak.

 

Mehmet KARAAHMETOĞLU

Anadolu Eğitim Sendikası Yalova İl Başkanı

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Toplumsal Muhalefet ve Örgütlenmedeki Zayıflıklarda Yalova Modeli