Gazi Mustafa Kemal Atatürk
MEB'de Müdür/Müdür Yardımcılığında “Karı-Koca” tarifesi

MEB'de Müdür/Müdür Yardımcılığında “Karı-Koca” tarifesi

29/12/2014

  Muğla ilinde Müdür ve Müdür Yardımcılığı görevlendirmelerinde Eğitim Bir Sen’lilerin çoğunluğu oluşturmasının yanı sıra sendika yöneticilerinin ve eşlerinin eğitim kurumlarına müdür veya müdür yardımcısı olarak görevlendirmeleri hem liyakat ilkesi hem de anayasamızın 10.maddesini oluşturan eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

  İlimizdeki müdürlük görevlendirmeleri için yapılan mülakatlar esnasında basına yansıyan iddiaların gerçekliği, görevlendirme işlemlerinin sonuçlanması ile doğrulanmıştı. Ayrıca müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde de aynı sorunların devam edeceği de kamuoyunca dile getiriliyordu. Gerek Müdür görevlendirmeleri gerekse Müdür yardımcılığı görevlendirme işlemlerinin tümüne baktığımızda ise eğitim yöneticiliği görevlendirmelerinde yaşanılan haksızlıkları gözler önüne sermektedir. Sadece Eğitim Bir Senlilerin kayrıldığı diğer sendika ve öğretmenlerin ise dışlandığı bir görevlendirme sürecine hep birlikte şahit olmuş olduk.

Karı-Koca ve akraba EBS Üyesi ve yönetim kurulu üyeleri  Müdür Yardımcısı olarak Görevlendirildi

    Müdür yardımcılı görevlendirilme işlemlerinin de müdürlük görevlendirilme sürecinden pek de farkı yoktu. Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılığı görevlendirilme işlemleri sonuçlarından  ilki 25.11.2014 Salı günü ikincisi ise 16.12.2014 Salı günü Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi internet sayfasından kamuoyuna duyuruldu. Müdür ve Müdür yardımcılığındaki Milas ilçesine görevlendirilen isimlerinin  tamamını incelediğimde ise eğitim bir sen üyelerinin “ karı – koca” olarak eğitim kurumlarına görevlendirildiği göze çarpmaktadır.Milas Eğitim Bir Sen İlçe Yönetim kurulu üyelerinden müdürlük mülakatlarına gerekli şartları taşıyamadıkları için başvuru yapamayanları  ise müdür yardımcısı olarak tamamının merkezi okullara görevlendirildikleri  yine bir diğer önemli husus olarak söylenebilir.Sanırım öğretmenlerin liyakat özellikleri Eğitim Bir Sen üyelerinde toplandığı gibi evli olan eğitim bir sen üyelerinde de toplanması ve hatta en merkezi okullara görevlendirilmesinin de bir izahı vardır.

  Milas EBS İlçe Başkanının Halk Eğitim Merkezine müdür yardımcısı olarak ,eşinin ise hemen yanı başındaki menteşe ilkokuluna müdür yardımcısı olarak görevlendirilmeleri hiçbir eğitimci tarafından hoş karşılanmadığı gibi bende bu görevlendirmeye karşı çıkıyorum.Bu görevlendirmeler için “ mevzuata göre hakları var” diye bir bahanenin arkasına sığınabilinir ama mevzuata göre şartları taşıyan herkesin müdür olması gibi müdür yardımcısı olarak da görevlendirme hakları bulunmaktadır fakat bu şekilde eğitim bir sen sendika yönetim kurulu üyelerine ve eşlerine ayrıcalık oluşturması söz konusu bile değildir.Ayrıca her ne kadar müdür yardımcıları müdürler tarafından gerekli başvurular üzerine teklif ile yapılsa da müdür yardımcıları görevlendirmelerinin başvuru şartları bulunuyor ve devlet memurları kanunun 3 maddesi içindeki liyakat esaslarına uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir.Bir de anlamadığım bir diğer konu ise şu; hiçbir müdür anlaşamadığı müdür yardımcısını da teklif etmesi normal şartlar altında olası bile değildir.Olayın bütününe bakıldığı zaman eğitim bir sen üyelerinin eğitim yöneticisi olarak kayrıldığı hatta karı-koca olanların dahi bu haksızlığa ortak oldukları aşikar.Hal böyle olunca da şu ironi soru aklıma geliyor “ MEB’de müdür ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde “ karı-koca” tarifesi mi var?”Hiç bir yasa,kanun veya mevzuat hükmü eş dost ve akrabaya eğitim müdür veya müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde iltimas geçmemektedir.Eğer,bu şekilde görevlendirmelerinde kul hakkının olmadığını EBS Milas yöneticileri savunabiliyorsa amenna ama görülen o ki  inkar bile edilemez,hele vicdanlarınızın rahat olduğunu da düşünmüyorum çünkü normalde insanlar böyle bir tablo karşısında rahat uyuyamaz.

  Milas İlçesinde Görevlendirilen Müdürlerin %93 ‘ü EBS’li ,Merkeze Görevlendirilenlerin İse %100 ‘ü EBS Üyesi;

  Aslında bu veriyi incelemeden önce Müdürlük mülakatlarına başvuran sayısını bakarsak, yaşanılan haksızlığın boyutu hakkında daha net karar verebiliriz; Menteşe Halk Eğitim Merkezinde yapılan 1. Mülakat Komisyonunda 337 kişi,Menteşe Rehberlik ve Araştırma Merkezinde yapılan 2. Mülakat komisyonunda 344 kişi olmak üzere toplamda 681 kişi eğitim kurumlarına müdür olabilmek için müracaat etmişti.Yani 23 Ekim 2014 tarihinden itibaren yapılan mülakata katılan 681 kişiden Milas ilçesine görevlendirilen 15 müdürden 13 tanesinin Eğitim Bir Sen üyesi ve sendika ilçe yönetim kurulu üyesi olmasının mantıksal hiçbir izahı yapılamaz. Bu istatistik bilimine de ters liyakat ilkelerine de ters düşmektedir.Sonuçta 681 kişinin hepsi EBS üyesi olmadığı gibi farklı sendikalara da mensup birçok aday bulunmaktaydı.Daha da vahim olanı ise Milas merkezi okullara görevlendirilen tüm müdürlerin  EBS üyesi olması.Bu arada Milas Eğitim Bir Sen İlçe yönetim Kurulu üyelerinden mülakata başvuran tüm üyelerine yüksek notlar verilerek tamamının merkezi okullara atandığı da bir diğer haksızlık unsurudur.Tüm liyakat özelliklerinin sadece bir sendika üyelerinde olması hangi doğa kanunları ile açıklanabilir?Sendika yönetim kurulu üyelerinin de aynı şekilde hepsinin en merkezi okullara müdür olacak kadar liyakat sahip olmaları çok şaşırtıcı değil mi? Bunu hangi mevzuat ve hangi hukuk kuralları ile açıklayabilirsiniz.Gerçi taciz suçundan disiplin cezası almış bir öğretmenin bile müdür olarak görevlendirildiğine şahit olduktan sonra buna ne denebilir ki ?Değil mi ?Kaldı ki basına yansıyan dilekçe de müdürlerin isimleri önceden belirlendiği yazılıydı,sanırım hiç bu unsurlar mülakat komisyonlarca önemsenmedi ki bu öğretmen müdür olarak görevlendirilmesine olanak sağlayan mülakat puanı verildi.

  Eğitim Bir Sen Yöneticileri,bu şekilde atamaları savunurken eskiden de başka kimselerin  aynı haksızlığı yaptıklarını ortaya atmaktadırlar.Geçmişte yaşanılan haksızlığın kinini kısasa kısas olarak almak her zaman insanlara zarar vermiştir bu süreçte de veriyor.Diyelim ki geçmişin kinini geçmişte aynısını yapan kişilerden almak için böyle yapıyorsunuz ,peki o zaman o süreçte olmayan hatta o dönemde öğretmen dahi olmayan eğitimcilerin hakları ne olacak,en önemlisi dolaylı olarak etkilenen öğrencilerin hakları ne olacak ? Hiç bunları düşünmediniz mi? Bu süreç bir insanın elinde silah ile kavgalı olduğu bir insanın bulunduğu ortamda rastgele ateş açmasına benziyor ,belki de kurşunlar kavgalı olunan kişiye isabet ediyor ama peki hiçbir alakası olamayan insanlara isabet eden kurşunlar ne olacak.

Not: Bu yazdıklarımda eksiği var fazlalısı yok.Eğer söylediklerim arasında yalan unsurlar varsa o durum için özür dilemeye hazırım.Bu durumların belgeleri ise mevcut,o yüzden tüm belgeler gerekli mercilere de verilecektir.

 

                               Sedat DEGER

Anadolu Eğitim Sendikası

Muğla İl Başkan Yardımcısı

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

MEB'de Müdür/Müdür Yardımcılığında “Karı-Koca” tarifesi