Gazi Mustafa Kemal Atatürk
İL EMRİ YAZIN EVLENENE VAR, KIŞIN EVLENENE YOK

İL EMRİ YAZIN EVLENENE VAR, KIŞIN EVLENENE YOK

21/01/2015

2015 ocak ayı özür durumuna bağlı yer değiştirme sonuçları açıklandı açıklanmasına ama yine bir çok öğretmen özürlerinin olduğu yere atanamadılar, üstüne üstlük Milli Eğitim Bakanlığının “İL EMRİ” konusundaki farklı uygulamasına maruz kaldılar… 

Yaz ayında eş özrüne başvuranlar şanslıydılar çünkü Milli Eğitim Bakanlığı inisiyatifi eline alıp kılavuzda olmamasına rağmen tercihlerine yerleşemeyenlere “il emrini” uygulamıştı ve öğretmenleri eşleri ile birleştirmişti. Bu hareket ile bakanlığımız birçok çevreden olumlu tepkiler almıştı. Görünen o ki yazın öğretmenlerin mağdur olmasının önüne geçen bakanlık kışın evlenenlere ise farklı davranarak il emrini uygulamadı ve bu yüzden birçok öğretmen ailesinden uzak kaldı.

Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN Hanımın bizzat ilgilendiği, 5 Ocak 2015 tarihinde Anadolu Eğitim Sendikası olarak bakanlığa gönderdiğimiz resmi yazı ve talebimizde Yaz Dönemi Özür Durumuna Bağlı atamalarında olduğu gibi Ocak 2015 Özür Durumuna Bağlı atamalarında da “ İl Emri “ nin uygulanmasını istemiştik.

Gerekçelerimizi belirttiğimiz talepte;

“29 Ağustos 2014 tarihinde sonuçlandırılan 2014 yaz tatili özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerine göre öğretmenler yapmış oldukları 40 tercihte, açık norm kadro bulunmadığı için sorun yaşamış, bakanlığımız almış olduğu inisiyatif ile il/ilçe emrini uygulayarak olası mağduriyetlerin önüne geçmişti. Böylece özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenler norm kadro kısıtlaması ile karşılaşmamış ve özürlerinin bulunduğu illerdeki ilçelerin emirlerine atamaları yapılmıştı. Yaz tatili iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde uygulanmış olan il/ilçe emri uygulanmasına 25/07/2014 tarihli Öğretmenlerin 2014 Yaz Tatili İl İçi Ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu hükümlerince yer verilememiş olmamasına rağmen işlemin tesis edilmesi Milli Eğitim Bakanlığımızın öğretmenleri mağdur etmeme adına olumlu gerekli adımları atabileceğini de göstermektedir.

 

25/12/2014 tarihli Öğretmenlerin 2015 Ocak Ayı İl İçi Ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu hükümlerinde 19 Ocak 2015 tarihinde sonuçlandırılacak olan 2015 Ocak ayı özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri için il/ilçe emri uygulamasına yaz tatili özür durumu atamalarını düzenleyen 25/07/2014 tarihli Öğretmenlerin 2014 Yaz Tatili İl İçi Ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyurusundaki gibi yer verilmemiştir. Öğretmenlerin özel durumlarına bağlı olarak gerçekleştirilen özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde il/ilçe emrinin olmaması öğretmenlerimize olası mağduriyetlere sebebiyet verebilecektir, fakat 2014 yaz tatili özür durumuna bağlı yer değiştirme duyurusunda da il/ilçe emri olmamasına rağmen iller arası yer değiştirme atamalarına başvuranlardan tercihlerine yerleştirilemeyenlerin özürlerinin bulunduğu ilçelerin emirlerine kadrosu ile beraber atanmaları tarafımızca 2015 Ocak ayı Özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde de uygulanması için beklenmekte ve talep edilmektedir.

 Ayrıca il/ilçe emri uygulaması sadece iller arası özür durumundan başvuranlara değil il içi özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerine de başvuranlara verilmesi bakanlığımızca atılacak en olumlu adım olacaktır.”

Başvurumuzda öğretmenlerin olası mağduriyetlerin önüne geçilmesini istediğimiz resmi talepte; yazın uygulanan “ il emri “ uygulamasının da genişletilerek ilçe emri ile beraber uygulanmasının özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde en olumlu adım olacağını aksi durumda ise öğretmenlerimizin mağdur olacağını söylemiştik.

Bakanlığımızın yazın evlenene il emri vermesi kışın evlenene ise il emrini vermemesinin sonuçlarını öğretmenler ailelerinden ayrı kalarak çektiler. Peki ama bu farklı uygulamanın bir izahı var mı? Neden yazın uygulanan ve olumlu bir adım olan il emri kışın evlenenlere bir hak olarak verilmedi? Haklı olarak öğretmenler bu durumdan şikâyetçi ve mağduriyetlerinin çözülmesini istiyorlar, bekliyorlar…

 

 

                   Sedat DEGER

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Merkez Hukuk Danışmanı

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

İL EMRİ YAZIN EVLENENE VAR, KIŞIN EVLENENE YOK