Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmene Para Yerine Puan Veren Siyasi, Seçimde Oy Yerine Dua(?) Alır!

Öğretmene Para Yerine Puan Veren Siyasi, Seçimde Oy Yerine Dua(?) Alır!

10/04/2015

Dershanelere alternatif olacağı iddia edilen okul takviye kursları, öngördüğümüz gibi sadece sisteme yama oldu. Gerçek sonuçlarını önümüzdeki öğretim yılında (okul-dershane döneminde) net olarak göreceğiz. 

“Dershanede ne yapılıyorsa bizim öğretmenler, bizim okullarda yapar” diyenlere ÜÇ KURUŞA BEŞ KÖFTE mantığıyla bir şey elde edilmeyeceğini anlatmış, önerilerimizi Ekim 2014 döneminde sunmuştuk (ekte).

Sayın Bakan Nabi AVCI; 5 Kasım 2014 ‘de 100 bine yakın öğretmenin 2,5 Milyon öğrenciye saati 9 Lira 45 Kuruş gibi bir ücretle fedakarca hizmet verdiğini, bu ücretin hiç olmazsa 2 katına çıkarılması gerektiğini söylemiş, Maliye Bakanlığındaki taleplerini müjdelemiştir. Bu ücret ayarlaması sendikamız talebiyle de uyumlu olup eğitim camiasında yapıcı bir adım olarak sevinçle karşılanmıştır.

İlk müjdenin ardından Takviye kurs ücretlerinin 18 TL'ye çıkarıldığı ve kurslarda görevli yöneticilere 6 saat ek ders ücreti ödeneceği haberleri basında geniş yer bulmuştu. Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI ve beraberindeki 81 ilden gelen öğretmenlere Başbakanlık Yeni Bina'da hitap ederken müjdeyi teyit edilmişti. DAVUTOĞLU'nun açıklamalarının ardından bir takım yazılı ve görsel basın organlarına bu durum “Öğretmenlere 1400 TL Ek Gelir” , “Öğretmenlere Büyük Müjde”, “Öğretmenlerin Ücreti İki katına Çıktı!” şeklinde yansımıştı.

http://www.akhaber.com/ak-parti/haber-6962332/

18 Aralıkta TV ekranlarında bu ücret zammını yineleyen AVCI, “zam yetmez, hizmet puanı da vereceğiz” şeklinde müjde cilalamıştı, eskisi kadar coşkulu olmasa da yine alkışlamıştık.

Her öğretmen kurs veriyor, her öğretmen ek ders alıyor, ek derslerin tamamı zamlandı sanılırken aylar geçti. Öğretmenleri %100 ZAM aldı sanan esnafın, ev sahiplerinin gazabına bile uğradık, ne bir kuruş, zam ne de bir iyileştirme yaşanmadı.

Nisan 2015 e gelindiğinde Nabi AVCI moda tabirle durum güncelleyerek  kelimesine kelimesine \Bunu yapamıyoruz ama bu kurslara katılan öğretmenlerimizin, hizmet puanlarına, paramız yoksa da onları taltif edecek ve kendi branşlarındaki öğretmenlerle yarıştıkları her ortamda onlar bir puan, bir iki adım önde gidecekler\ dedi.

Şimdi soruyoruz;  dershaneleri BİZE güvenip mi kapatmıştınız? Alt yapısı, dokümanı, servisi, hizmetlisi olmayan soğuk okullarda üstelik hafta sonu saati 9 Liraya siz ders vermek ister misiniz? ÖĞRETMENE %100 zam yaptık diye bakan, başbakan demeden REKLAM yaparken vereceğiniz zam zaten 9 Liraydı, 9999 kere basında yer almış, onun da üzerinden 5 ay geçmiş, bu neyin kıvırmasıdır böyle? “Zam veremedik, puan verelim, alın saklayın bir gün işinize yarar” dediğiniz öğretmeni affedersiniz ama SALAK MI sandınız? Tayin derdi olmayan, emekliliğe yaklaşmış tecrübeli öğretmen puanıyla ne yapsın, bağış mı yapacak?

Devlet söz verdiyse sözünü tutar, MÜJDELEDİYSE hemen yerine getirir. Vermediğiniz zammın bedelini elektrik, su, ısınma, kira, gıda, enflasyon için fersah fersah size ödedik, yalnız aldatılmadık, sayenizde ZAM ŞAMPİYONU sayılıp alacaklılarımız tarafından mağdur da edildik.

Seçime çeyrek kala ailelerimizle birlikte 4000.000 yakın seçmen ettiğimizi de görmezden geldiniz ya, helal olsun. Bize hakkımız olan ücreti vermek yerine PUAN verecek olan siyasiler, 7 Haziran’da oy yerine (hayır?!) dua almayı da göze almış demektir. Pazarınız hayır olsun…

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

 

\\

\\

\\

 

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Öğretmene Para Yerine Puan Veren Siyasi, Seçimde Oy Yerine Dua(?) Alır!