Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Yayında.

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Yayında.

17/04/2015

Bir yılı aşkın süredir taslak metinler, çerçeve kanunlar üzerinden tartışılan ve merakla beklenen MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17 Nisan 2015 Cuma Günü 29329 Sayılı Resmi Gazete Yayınlandı.

Resmi Gazeteyle AYNI DAKİKALARDA adeta MEB basın açıklaması olacak denli OBJEKTİF (?!) yorumunu sitesinde yayınlayan, temsil yetkili Eğitim Bir-Sen’i ayrıca tebrik ediyoruz. Daha önce de MÜNECCİMLİK yetenekleriyle dikkat çeken bu sendika, bizi yine kendilerine hayran bırakmıştır.

Yayınlanan yönetmelikte,  daha önce rastlamadığımız şekilde “yapılabilir, edilebilir” kelimeleriyle MUĞLAK denilebilecek ifadeler sıkça kullanılmış olup, uygulama süreç içinde netleşecektir. Yönetmelikte sıkıntı oluşturabilecek özel sektörde çalışan eşin kesintisiz sigortalılık süresi, aday öğretmenlerin sözlü sınava alınması gibi başlıklar çerçeve kanunlara atıfta bulunularak geçiştirilmiş, açılacak davalar bir şekilde Anayasa Mahkemesinde süren davalara havale edilmiştir.

Yönetmeliğin 54 yerinde KOMİSYON vurgusunun olması, atama ve yer değiştirme işlemlerinde çeşitli kriterlere göre seçilecek çeşitli komisyonların, yine çeşitli ölçekler geliştirerek atama-yer değiştirme işlemi yapacağı endişesi uyandırmaktadır.

Halen görevde olanlar ve yaz döneminde atanacak olan öğretmenlerin adaylık, yer değiştirme, alan değiştirme işlemlerinin komisyonlar eliyle ve bulanık kriterlerle yapılacağı anlaşılmıştır. Bakanlığın bu “yapabiliriz, yapmaya da biliriz” yaklaşımında 7 Haziran Genel Seçimlerinin baskısı hissedilmektedir.

Yönetmeliğin üst hukuk normlarıyla çelişkili maddeleri üzerinde çalışmalarımız sürmekte olup, öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

 

İlgili yönetmelik için:

 

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-4.htm

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Yayında.