Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Sayın Tezcan DEMİRBAŞ Bizi Gururlandırdı

Sayın Tezcan DEMİRBAŞ Bizi Gururlandırdı

05/05/2015

Ülkemizde örneklerinin artmasını dilediğimiz çok özel öğretmenlerden biridir Tezcan Demirbaş. Resim dalında ilk ödülü 7 yaşında alan öğretmenimiz, ilk sergisini 20 yaşında açmış, ulusal boyutta kazandığı birçok ödülle kariyerini taçlandırmıştır. Son olarak Dünyanın en prestijli portre yarışması olan BP-Portrait Award 2015'te, ülkemizi resim sanatı alanında temsil edeceğinin bilgisini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. 

Bu yıl tüm dünyadan 2750 sanatçının başvuru yaptığı yarışmada, iki aşamalı eleme sonrasında 55 resim sergilenmek üzere seçilmiştir. 17 Haziran Londra özel gösterimi sonrasında 18 Haziran-20 Ağustos tarihleri arası National Portrait Gallery Londra' da, ardından 10 Ekim-28 Şubat tarihlerinde İskoçya National Portrait Gallery'de ve Mart - Haziran arası Ulster Museum Belfast'da seçilmiş eserler sergilenecektir.

Sayın DEMİRBAŞ’ın sanatsal üretim sürecinin en zorlu ve çileli anını resmettiği \Ordeal\ isimli, 150 x 150 cm ölçülerinde ve tuval üzerine yağlıboya tekniğiyle çalıştığı eser; günümüz resim sanatçısının psikolojik olarak köşeye sıkışmışlığına da gönderme yapmaktadır. Sergilemeye hak kazananlar ve ülkeleri:

BP Portrait Award 2015 – exhibition figures (55 selected from total entry)

England (21), Australia (1), Belgium (1), Canada (1), Czech Republic (1), France (2), Ireland (3), Israel (2), Italy (1), Netherlands (1), Northern Ireland (1), Romania (1), Scotland (1), Spain (8), Turkey (1), United States (9)

Yaklaşık olarak 300 bin kişinin izlemesi beklenen bu etkinlikte bizden bir eserin sergilenecek olması, bu ülkede gereğince takdir edilmeseler de, Türk Resim Sanatının ve Sanatçılarının dünya ölçeğinde kabul gördüğünün de bir göstergesidir.

Resim sanatımızın gelişmesine katkısı olması dileklerimizle ve AES ailesi adına Tezcan DEMİRBAŞ öğretmenimizi kutluyoruz.

Sanatçımızın kişisel sitesine bağlantıdan ulaşılabilir: http://www.murattezcandemirbas.com/

 

Tuba Kaan

Anadolu Eğitim Sendikası

 

Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri

\\


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Sayın Tezcan DEMİRBAŞ Bizi Gururlandırdı