Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES Terör Gölgesinde ve Suriye Sınırındaki Okullar İçin Acil Taleplerini İletti

AES Terör Gölgesinde ve Suriye Sınırındaki Okullar İçin Acil Taleplerini İletti

16/02/2016

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının İkinci Dönemi özellikle Doğu bölgelerimiz için can güvenliği kaygısıyla başladı, 180 bin öğrenci için biten dönem kayıp, yeni dönem henüz başlamadı. Suriye sınırımızdaki gerginlik gibi can güvenliğimiz için duyduğumuz kaygılar da her geçen dakika artmaktadır.

Suriye sınırımızda yer alan Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak illerinin sınır ilçelerindeki eğitim kurumlarımız için birtakım güvenlik tedbirlerinin alınmasının aciliyeti vardır. Sınırdaki okulların birçoğu bırakın füzeleri kurşun mesafesindedir. Temsilciliklerimizden görüş alınarak Genel Başkanımız Sayın Cansel Güven tarafından kaleme alınan, terör sorunu yaşanan illerle, Öncüpınar, Karkamış, Mürşitpınar, Akçakale, Ceylanpınar ve Nusaybin gibi sınıra sıfır noktada yer alan ilçeler için alınması gereken acil güvenlik taleplerimiz TC İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıklarına iletilmiş olup ektedir.

 

Masum öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızın yaşama hakkını koruma adına bu taleplerimizin karşılık bulmasını, tüm eğitim sendikaları tarafından sahiplenilmesini umarak paylaşıyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi 

 

Terör Gölgesinde ve Suriye Sınırındaki Okullar İçin Acil Taleplerimizdir

 

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının İkinci Dönemi özellikle Güney Doğumuz için can güvenliği kaygısıyla başladı, 180 bin öğrenci için biten dönem kayıp, yeni dönem henüz başlamadı. Suriye sınırımızdaki gerginlik gibi can güvenliğimiz için duyduğumuz kaygılar da her geçen dakika artmaktadır.

Suriye sınırımızda yer alan Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak illerinin sınır ilçelerindeki eğitim kurumlarımız için birtakım güvenlik tedbirlerinin alınmasının aciliyeti vardır. Sınırdaki okulların birçoğu bırakın füzeleri kurşun mesafesindedir. Bu noktada temsilciliklerimizle yaptığımız bilgi alışverişi doğrultusunda; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde güvenlik sorunu yaşanan illerle, Öncüpınar, Karkamış, Mürşitpınar, Akçakale, Ceylanpınar ve Nusaybin gibi sınıra sıfır noktada yer alan ilçeler için;

-          Güvenlik sağlanıncaya kadar sınıra 4 km. mesafe yarıçapında yer alan tüm okulların taşımalı eğitim kapsamında güvenli alanlarda eğitim hizmeti verecek şekilde boşaltılması,

-          Çalışma güçlüğü ve riskler göz önüne alınarak sayılan ilçelerin3. Hizmet Bölgesi-6.Hizmet alanına alınması,

-          Güvenlik endişesi duyulan tüm Doğu ve Güneydoğu illeri için güvenliğin nöbetçi öğretmenlere havale edilmemesi, İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu/önleyici tedbirlerin artırılmasına ilişkin işbirliği protokolü”  kapsamda uygulanan “Okul Polisi” projesinin % 100 etkin hale getirilmesi,

-          Güvenlik endişesi duyulan tüm Doğu ve Güneydoğu illerinde; öğretmenlerin olası herhangi saldırıya karşı bilinçlendirilmesi, öğrencileri paniğe sevk etmeden güvenliği sağlama ve/veya tahliye etme konularında tatbiki eğitim verilmesi,

-          Bölge okullarında sığınakların kontrol edilmesi,

-          Çatışmaların yaşandığı, yaşanabileceği hedef pozisyonunda yer alan her okul için gerekli önlemlerin öğrencileri endişeye sevk etmeyecek bir disiplinle yürütülmesi talebimizdir.

Yukarıdaki güvenlik paketinin uygulanması için Milli Eğitim Bakanlığına ve İç İşleri Bakanlığına yaptığımız bu çağrının tüm eğitim sendikaları tarafından sahiplenilmesini diliyoruz. Bu zor zamanlardan ancak ve yalnız kenetlenerek çıkabiliriz. Kilis’te okul bahçesine düşen bomba ile kaybettiğimiz, Akçakale’de bir teneffüs sırasında vurularak ölen öğrencimizin acısı yüreğimizdeyken, daha fazla acıyı hiç birimiz hak etmiyoruz. Anadolu Eğitim Sendikası adına tüm yetkilileri; terör tehlikesi süren iller ve Suriye sınırındaki bu ilçeler için gerekli tedbirleri almaları konusunda seferberliğe davet ediyorum.

Cansel GÜVEN

AES Genel Başkanı

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES Terör Gölgesinde ve Suriye Sınırındaki Okullar İçin Acil Taleplerini İletti