Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES Oryantasyon Sürgünü Aday Öğretmenler İçin Bakanlığa Başvurdu

AES Oryantasyon Sürgünü Aday Öğretmenler İçin Bakanlığa Başvurdu

17/02/2016

2016 Şubat Döneminde atanan 30 Bin öğretmen için bu yıl ilk defa uygulanacak oryantasyon (staj) eğitimi ikinci bir atamaya dönüştü. 15/18 Şubat Tarihleri arasında eğitim alacakları 10 il seçmeleri istenen aday öğretmenler, Bakan AVCI'nın beyanlarının aksine ikamet ettikleri iller dışında tercihe zorlanıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN \bakanımızın evinin karşısında eğitim alacaksınız sözünü gerçekçi bulmuyorduk ancak yüzlerce km uzakta eğitim bizi bile şaşırttı\ dedi. İkamet edilen veya atanılan il dışında adaylık eğitimi dayatılırsa hem öğretmen hem kamu zarar görür şeklinde konuşan Sayın GÜVEN;  geçici görev yolluğu hakkına da dikkat çekti. 

Bir yıl içinde iki kere ikamet değiştirmek zorunda kalacak olan aday öğretmenlerin maddi yıkıma uğrayacağını belirten genel başkan; \KPSS, alan sınavı, stajyerlik eğitimi, performans değerlendirme, sözlü-yazılı sınav gibi devam eden sürecin sonunda ödül gibi sunulan asil kadro için öğretmenlerimizi bir tek stadyumlara doldurup dövüştürmedikleri kaldı\ şeklinde konuştu. Yüz bine yakın ücretli öğretmenle karşılanan eğitim hizmetini kadrosuyla ve hakkıyla yapmak isteyen, yüz binlerle yarışarak mucize kabilinden atanan öğretmenlere yurt içinde tur attırmak eğitim değil, zulümdür diyen Cansel GÜVEN, her dönemde olduğu gibi bu atama döneminde de atama bekleyenlerin ve aday öğretmenlerin haklarını aramaya devem edeceklerinin sözünü verdi.

Aday öğretmenlerin oryantasyon eğitimlerini ikamet ettikleri veya atandıkları illerde almaları talebini bakanlığa ulaştıran Anadolu Eğitim Sendikası, süreci hukuki olarak da takip edecektir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI Makamına hitaben yazılan talebimiz ektedir.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi

 

\\

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES Oryantasyon Sürgünü Aday Öğretmenler İçin Bakanlığa Başvurdu