Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÇORUM AES’TEN TÜRKÇE İSME ONUR BELGESİ

ÇORUM AES’TEN TÜRKÇE İSME ONUR BELGESİ

23/05/2016

Anadolu Eğitim Sendikası Çorum İl Temsilciliği, işyerine Türkçe isim veren esnafa ‘Türkçe Onur Belgesi’ verdi. 

Anadolu Eğitim Sendikası İl Başkanı Nihat Örs ve yönetim kurulu üyeleri Yüksel Say,Oğuz Ayan,Kenan Taşkın ve Mesut Çetinoğlu’nun katıldığı onur belgesi  takdiminde belgeyi Muhsin Baran adına oğlu Mustafa Baran aldı.

Anadolu Eğitim Sendikası İl Başkanı Nihat Örs, Anadolu Eğitim Sendikası olarak  Karamanoğlu Mehmet Beyin 13 Mayıs 1277’de Türkçeyi resmi dil olarak ilan edip dergahta, mecliste, divanda, meydanda Türkçe konuşulmasını istediği ve Dil Bayramı olarak bilinen bu günü kutlamak , Çorum’daTürkçe’yi bu vesile ile gündeme getirmek, Türkçe duyarlılığını  arttırmak istediklerini ifade etti. Nihat Örs açıklamasında şöyle konuştu:

“Belgeyi vereceğimiz işyerini tespit ederken ismin Türkçenin yapısına en uygun olanını seçmeye çalıştık.Halkın dilinde yer etmiş, kelime kökü diğer dillerden olsa da kabul görmüş kelimeleri de Türkçe kabul ettik. Yani ‘Türkçeleşmiş Türkçe olarak gördük. Yaptığımız çalışma sonucunda Sayın Muhsin Beyin çay bahçesinin isminde karar kıldık. Çünkü ‘Küçük’ kelimesi  Türkçenin en eski yazılı kaynağı olanOrhun Yazıtlarında, İlk İslami Türk esrelerinden olan Divan-ı Lügati’t Türk’te ‘ufak, genç’ anlamlarında kullanılır. ’ev’ kelimesi de yine Orhun yazıtlarında ‘ konut çadır’ anlamında kullanılır. Bu kelimelerin Çorum’da bir işyerinde kullanılıyor olması Türkçe duyarlılığı açısından çok önemli. Çünkü toplumumuzda üzülerek görüyoruz ki yabancı kelime kullanmaya büyük bir yöneliş var.Oysa Türkçede çok güzel kelimeler var. Bu kelimeleri kullanmak topluma, gençlere güzel bir örnek teşkil ediyor. Bu vesile ile bütün Çorum esnafına da saygı duyduğumuzu belirtmek isteriz. Çünkü bu çalışmadaki amacımız kimseyi sorgulamak değil. Türkçenin her alanda  kullanımını teşvik etmek.

Şöyle bir baktığımızda Türkçenin Dünya’da en çok konuşulan beşinci dil olduğunu görürüz.Türkçenin köklü bir tarihi var. En eski yazılı kaynakları MS 8. yüzyıla dayanıyor. Böyle köklü bir dile bizim sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü dil birliği bir millet için en önemli özelliklerden birisidir. Aynı duyguyu hissetmek, aynı idealler uğruna ülkemiz için gayret etmek dilimizi doğru kullanmakla doğrudan ilgilidir. Çünkü siz düşünce üretemezseniz birileri sizin yerinize düşünmeye başlar.

 

Biz bu anlamda hem kültürümüze hem de Türkçe isim vererek Türkçeye hizmet etmiş olan SayınMuhsin ve Mustafa Baran Bey’e amacı eğitime her alanda hizmet etmek olan sendikamızın hazırladığı ‘Türkçe Onur Belgesi’ni vermekten mutluluk duyuyoruz. Böyle örneklerin Çorum’da artmasını diliyoruz. Çalışmalarında başarılar, hayırlı kazançlar diliyoruz.

Küçük Ev çay bahçesi işletme sahibi Muhsin Baran’ın oğlu Mustafa Baran da böyle bir belge almaktan onur duyduklarını ifade etti Mustafa Baran bu işletmeyi açarken önce yabancı bir isim düşündükleri ancak sonra Türkçe bir isim vermeyi tercih ettiklerini kaydetti. Baran ‘ Böyle bir belgeyi bize vermeyi uygun gördükleri için eğitimci arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İnşallah Çorum’da Türkçe isimler daha da artar.’ dedi.

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI

 

 

 

            

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÇORUM AES’TEN TÜRKÇE İSME ONUR BELGESİ