Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmeni “Çakın” Bitsin

Öğretmeni “Çakın” Bitsin

04/07/2013

Kendi personelinin, Öğretmeninin istek ve taleplerine “olumlu” bir cevap vermesi halinde yıkılıp darmadağın olacağına inanıyormuş izlenimi veren MEB’in geçen yıldan sadece 1 madde yönünden farklı bir yanı olan  (tercih sayısı 5’ten, 25’e çıkarılmıştır) “İl İçi yer değiştirme” kılavuzunun Öğretmenlerin beklentileri açısından elle tutulur bir yanı yoktur. 

Yayınlanan kılavuz ile önceden “haydi sizde yorum ve görüşlerinizi aktarın” diye önümüze sunulan taslak arasında herhangi bir farklılık görünmemektedir. Norm güncelleme işini doğru dürüst başaramayan MEB’in söz konusu taslağı da zaman kazanmak için önümüze koyduğu böylece kanıtlanmış oldu. Söylediği işi doğru dürüst yapamayan, kendi yayınladığı takvime bile uymayan MEB’in Öğretmen lehine kararlar almaktan bu denli imtina etmesi doğrusu akıl almaz bir olaydır.

Söz konusu kılavuzda Öğretmenlerin il içi ile il dışı arasında tercihe mahkûm bırakılması, sıraların çalıştırılması ile ilgili bir madde olmaması, KPSS puanı ile kadroya geçenlerin mağdur edilmesi, bakanın “il emri kesinlikle” yok gibi çıkış ve söylemleri aslında öğretmenleri olduğu yerde çakılı bırakma amacını ortaya koyuyor.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak kılavuz içerisinde yer alan maddelerin yoruma açılmasının MEB nazarında dikkate alınmadığı açıktır. Sabık Bakan Sayın Dinçer döneminde takınılan tutum ve davranışlar bugün de aynen devam etmektedir. Yayınlanan kılavuz ve bakanın söylemleri öğretmenler için çetin bir yer değiştirme sürecinin başladığını göstermektedir.

İl emrinin olmayışı nedeniyle “il dışı” yer değiştirme kontenjanlarının sınırlı tutulacağı tahmin etmek zor değil. Özür durumundan yer değiştiremeyen Öğretmenler için bir çözüm üretileceğini beklemek saflıktan öteye geçmez. Süreç içinde bakanlığın kendi personeliyle yoğun olarak mahkemeleşeceği, yıpratılacağı da muhakkaktır. Mevcut yönetmelik ne olursa olsun Anayasamız güvencesindeki aile bütünlüğü, tedavi olma ve yaşama hakkı ile öğrenim hakkının gasp edilmesi kabul edilemez. Zincir davalar bakanlık itibarını da bütçesini de yıpratacaktır. Mayıs 2011 zorunlu hizmet affından bu yana zincirleme hataları sürdüren bakanlık, hizmette ve tayinde adaleti sağlamadığı sürece bakanlar değişir, sorunlar sürer.

Bu süreçte Anadolu Eğitim Sendikası olarak MEB’e oyalama taktiklerinden vazgeçerek çözüm üretmesini ve eğitim camiasının beklentilerine kulak vermesini tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde geçen yıl yaşananlarının, ortaya çıkan mağduriyetlerin tekrar yaşanacağı aşikârdır. Ve eğer niyetiniz öğretmenlerin yer değiştirmesini zorlaştırmak ise o zaman en kestirmeden gidip “öğretmeni okullara demirbaş kaydedin, kadroyu çakın” gitsin…

Veysel ÇELİKER

AES Basın Sözcüsü

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Öğretmeni “Çakın” Bitsin