Gazi Mustafa Kemal Atatürk
CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR

CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR

28/10/2016

Cumhuriyetimizin 93. yıldönümünü bir taraftan büyük bir şevk, heyecan ve gururla, diğer taraftan ise meydana gelen terör olaylarından dolayı hüzünle kutluyoruz.

Biliyoruz ki Cumhuriyet özgürlüktür. Cumhuriyet özgür, bağımsız birey durumuna gelmektir. Cumhuriyet bilimdir, akıldır. Cumhuriyet ülkenin ve bireylerin geleceğini güvence altına almaktır. Cumhuriyet toplumun değer yargılarına saygı duymaktır. Cumhuriyet çağdaş hukuktur. Cumhuriyet öğretmeni, sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir. Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmak demektir. Cumhuriyet Mustafa Kemal ATATÜRK’tür…

Dağılmış, parçalanmış, işgal ve esaret altında kalmış bir durumdan, ulus egemenliğine dayalı bir yönetim anlayışına ulaşılması elbette kolay olmamıştır.

Düşman devletler tarafından tarihten silinmeye ya da küçük bir coğrafyaya sıkıştırılmaya çalışılan ulusumuz, Mustafa Kemal Atatürk komutanlığında yılmadan umutsuzluğa düşmeden yaptığı mücadelede başarılı olmuştur.

Ulusumuz 29 Ekim 1923 tarihinde, şanlı tarihinin en önemli stratejik hamlesini yaparak, içte ve dışta art niyetli odaklara asla fırsat vermeyeceğini azim ve cesaretle ortaya koymuştur.

Tarihteki sayısız badireyi geçerek, tuzakları bozarak yolunda kararlı adımlarla yürüyen Türk ulusu, Cumhuriyetle birlikte çağdaş muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefini de ilan etmiştir.

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu güven ve huzur ortamını bozarak birliğimize ve beraberliğimize kastetmeye çalışan içte ve dışta şer odakları mevcuttur. Bilsinler ki bunu başaramayacaklar. Kardeş kavgası çıkararak cumhuriyetimize kasteden bu şer odaklarına, tek yürek olarak bir kez daha en güzel cevap verilecektir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Cumhuriyet Bayramını kutluyor, özgürlüklerin ve huzurun hakim olduğu, demokrasinin kesintiye uğramayacağı yıllar diliyoruz.

Bu anlamlı günde ayrıca, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

 

Cansel GÜVEN

AES Genel Başkanı

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR