Gazi Mustafa Kemal Atatürk
BASK: EKİM AYI ENFLASYONU MEMUR VE EMEKLİLERİNE YİNE KAYBETTİRDİ

BASK: EKİM AYI ENFLASYONU MEMUR VE EMEKLİLERİNE YİNE KAYBETTİRDİ

03/11/2016

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayındaki % 1.44’lük TÜFE artışının, memur ve emeklilerinin enflasyonun nefesini enselerinde hissettirdiğini belirtti.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim ayı tüketici enflasyon oranı (TÜFE) bir önceki aya göre % 1.44 artmıştır. Ekim ayında gıda maddelerindeki artış ise % 1.76 olarak açıklanmıştır.
Ortalama memur aylıklarının yaklaşık yarısı, ortalama emekli aylıklarının ise yaklaşık üçte ikisinin zorunlu mutfak giderlerine harcandığı dikkate alınırsa, memur ve emeklinin Ekim ayı gerçek enflasyonunun açıklanan oranın  çok üzerinde olduğu açıktır.

Ne hikmetse; Devletin resmi haber ajansına göre, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı beklentilerin altında gerçekleşmiştir. TÜİK’in “beklentilerin altında oran açıklama becerisini”nin nereden kaynaklandığını anlamak mümkün olamamaktadır.

BASK olarak, TÜİK rakamlarını inandırıcı bulmadığımızı defalarca kamuoyu ile paylaştık. Ramazan aylarında bile enflasyonu düşürmeyi başaran (!) TÜİK’in yöntemlerini takdire şayan buluyoruz.

Ve BASK olarak, genel tüketim kalıplarına göre değil, başta memurlar olmak üzere aylığından başka geliri olmayanlar için ayrı bir TÜFE hesaplaması gerektiğini defalarca ifade ettik.

İstatistiklerle ne kadar oynanırsa oynansın, memurların ve emeklilerinin kayıplarını saklamak veya gizlemek mümkün değildir. Memur ve emeklilerinin aylıkları erimeye devam etmektedir.

Kayıp sadece enflasyon artışından kaynaklanan kayıpla sınırlı değildir.

Sözleşmeli personel ile üst düzey kamu görevlilerinin aylıklarında; yüzde 15’lik vergi diliminden  % 20’lik vergi dilimine geçiş nedeniyle Nisan ayında başlayan ek vergi kayıpları, Ekim ayı itibariyle neredeyse tüm çalışanları kapsamıştır.

ÖRGÜTSÜZLER KAZANDI, ÖRGÜTLÜLER KAYBETTİ

İktidar; örgütlenememiş asgari ücretle çalışanların vergi dilimi değişikliğinden kaynaklanan kayıplarını  26 Ekim 2016 tarih ve 6753 sayılı Kanunla yıl sonuna kadar önlemiş, ancak yetkili sendikaların vurdumduymazlığını fırsat bilerek  örgütlenmiş memurlar ile ilgili hiçbir adım atmamıştır.

Memurlar; 2017 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldüğü bu günlerde, konunun çözülmesi ve her yıl yaşanan vergi dilimi kayıplarının önlenmesi için adım atılmasını beklemektedir.

Memurlarla başarmaktan başka şansı olmayan hükümetin memurların bu haklı talebini duymasını ve gereğini yerine getirmesini istiyoruz”

BASK BASIN BÜROSU


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

BASK: EKİM AYI ENFLASYONU MEMUR VE EMEKLİLERİNE YİNE KAYBETTİRDİ