Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Cansel Güven; Öğretmenler Sandıkla Terbiye Edilemez

Cansel Güven; Öğretmenler Sandıkla Terbiye Edilemez

26/01/2017

MEB şubat ataması duyurusuna çıkmadı. Geçtiğimiz günlerde MEB Müsteşarı Yusuf Tekin katıldığı bir üniversite programında yaptığı açıklamalarda 2017 yılı şubat öğretmen atamasının imkansıza yakın olduğunu vurgulamış, öğretmen atamasının yapılması için en yakın tarihin Mart ayı olacağını işaret etmiştik. Atama bekleyen binlerce öğretmen adayında ve MEB personel camiasında Başkanlık ve Anayasa değişikliği referandumu öncesinde atama yapılacağı yönünde kanaat oluştu. Cansel Güven; öğretmen atama takvimi için prim yapılacak zaman bekleniyor

Öğretmen ataması konusunda resmi bir açıklama yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’na Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Cansel Güven tarafından eleştiri geldi. AES Başkanı Güven de Nisan ayında yapılması muhtemel referandumu işaret etti ve öğretmenlerin sandıkla terbiye edilemeyeceğini belirtti. Cansel Güven yaptığı açıklamada MEB tarafından öğretmen atama takviminin açıklanması gerektiğini vurguladı.

 

Cepte 30 Bin Kadro

MEB’in gerçek öğretmen ihtiyacının çok fazla olduğunu ifade eden Cansel Güven bu ihtiyaç rakamlarına yaklaşmasa da MEB adına cepte 30 bin öğretmen kontenjanının olduğunu belirtti. 30 bin öğretmen ataması için atama takviminin açıklanmamasının nedeni olarak kamuda müjde olarak lanse edilecek bir anın beklendiğini ifade eden Güven, müjde olarak belirtilecek ilanın aslında MEB personel camiası için müjde olmayacağını, mülakatla yapılan öğretmen atamasının prim yapılarak açıklanmasının etik olmadığını belirtti. MEB’in şubat ayında öğretmen ataması yapmayıp mart ayında yapacak olmasının ekonomik olarak da düşünülme ihtimaline işaret eden AES Başkanı Cansel Güven öğretmen ataması ne zaman yapılacak sorusunun cevabının MEB’de aranmaması gerektiğini açıkladı. Öğretmenin mesleğinin getirdiği onuruna ve niteliğine göre muamele görmesi gerektiğini vurgulayan Güven işsizlikle terbiye edilen atama bekleyen öğretmen adaylarının celladına aşık olmaması gerektiğini belirtti.

 

Raporları Yandaşları Okumuyor

AES Genel Başkanı tarafından yeni müfredat taslakları hakkında yapılan açıklamada sendikanın resmi internet sitesinden yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat taslaklarını hazırlayıp sunması yerine bu konuda geniş çaplı bir çalıştay yapılması gerektiğini savunan Cansel Güven, yapılacak detaylı bir çalıştayla mevcut müfredatın tüm eksikliklerin görüleceğini, yeni müfredatın daha bilimsel ve daha sağlıklı oluşturulacağını belirtti. Eğitim Bir-Sen tarafından MEB’e sunulan müfredat önerisinden sonra Milli Eğitim Bakanlığının da yeni müfredat taslak programlarını açıklamasının manidar olduğunun altını çizen Güven, takvimdeki çakışmaya dikkat çekti. Derslere girmeyen sendikacıların para vererek komisyonlara hazırlattıkları müfredat raporlarının eleştiriye açık olduğunu belirten AES Başkanı, sendika üyelerinin dahi sendika tarafından hazırlanan raporları okumadıklarını vurguladı.

 

Öğretmenler İçin

 

  Facebook'ta Paylaş      
m hamit 28.01.2017 13:00:57

lütfen şubatta atamamız yaaaaapılsm emklerimizin boşa gigeceği korkusu günbe gün bizi eritmekte adil bir atma bekliyoruz


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Cansel Güven; Öğretmenler Sandıkla Terbiye Edilemez