Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Mahkemeler Kadıya, Okullar Müdürlere Mülk Değil…

Mahkemeler Kadıya, Okullar Müdürlere Mülk Değil…

09/02/2017

Destekleme ve Yetiştirme kursları ile ilgili olarak birçok sorun söz konusu. Bize ulaşan öncelikli sorun bazı derslerden okul müdürlüklerinin kurs açtırmaması, okul müdürlüklerinin kendi istemedikleri sınıf seviyelerinde kurs açtırmaması, kendilerince bilimsel hiçbir metoda dayanmadan kursların verimsiz olduğunu iddia etmeleri ve daha neler neler…

Milli Eğitim Bakanlığımızın dersanelerin kapatılması süreci ile birlikte başlattığı, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında bazı okul müdürlüklerinin keyfi tutum sergilemesine neden müsade ediliyor?  Elazığ merkezde bulunan bir okul müdürlüğü bir bahane uyduruyor ve bu bahanesini İl Müdürlüğüne resmi yazı ile sunuyor. Okulunun inşaatı tamamalanana kadar öğrencilerini kurs açılan farklı okullara yönlendireceğini beyan ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de okul müdürünün isteğini geri çevirmiyor. Sonuç olarak 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının birinci kanaat döneminde bu okulumuzda istekli öğretmen ve öğrenci olmasına rağmen kurs açılmıyor. Bu kararın altına imza atanlara soruyoruz: Milli Eğitim Bakanlığının bu haklı mücadelesinde kimden taraf olduğunuzun farkında mısınız?

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının birinci kanaat döneminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan TEOG Değerlendirme Toplantısına okulum adına katıldım. Bu toplantıda ilgili İl Milli Eğitim Şube Müdürü, malum okulumuzun TEOG başarasının düşük olduğunu ve bu okulun ilimizin gözde okullarından biri olduğunu söyleyerek eleştiride bulundu. Ben de bu okulun eski bir öğretmeni olarak bu okulumuzla ilgili söz istedim ve şunları söyledim:

“Bu okulumuzun başarısı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sunduğu tabloya göre Türkçe dersinde istikrarlı bir düşüş sergiliyor. Fakat siz değerli yöneticilerimiz bu okulun başarı durumunu sormadan önce kendinizi eleştirmelisiniz. Çünkü bu okulumuz çoğunlukla asgari ücretle geçinen ailerinin çocuklarının okuduğu bir okuldur. Fakat okul müdürlüğünün tamamen keyfi tutum sergileyerek açamak ismediği kursu İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak açtırmadınız. İlgili İl Milli Eğitim Şube Müdürü böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylese de, okul öğretmeninin beyanıyla haklı olduğumuz anlaşıldı ve bu okulun adı hemen not alındı. Ayrıca ilgili Şube Müdürü, bu okulumuz hafta içi eğitim-öğretimi nerede yapıyorsa hafta sonları bu kursları da açabilirdi, diyerek haklı eleştirimize taraf olduğu için kendilerine teşekkür ediyorum. ”

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının ikinci kanaat dönemi başladı. Desteklem ve Yetiştirme Kursları ile ilgili süreç de devam ediyor. Bu malum okulumuz da Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını, her ne hikmetse, bu dönem açmaya karar verdi. Ben burada hatayı fark eden ve hatayı düzeltme adına adım atan, okullarımızın okul müdürlerinin tekelinde olmadığını gösteren, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.

Malum okul müdürüne de şunu sormak istiyorum: Birinci dönem keyfi tutumunuzla açılmamasına sebep olduğunuz kursları bu dönem neden açtırdınız? Birinci dönem açtırmadığınız kurslardan dolayı kendi okulunda gönlünce eğitim alamayan ülkemin aydınlık geleceği olan öğrencilerimizden ve öğretmenlerinizden bu hatanızdan dolayı özür dilemeyi hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz, lütfen düşünün; çünkü güzel ülkemin keyfi tutumlardan ötürü gördüğü zararların vebali ağır olur.

 Unutmayın, görevimiz ne olursa olsun bugün varız yarın yok. Mahkemeler kadıya mülk olmadığı gibi okullar da okul müdürlerinin mülkü değildir.

 08/02/2017

 

 Anadolu Eğitim Sendikası

 Elazığ İl Başkanı

 İbrahim Halil ARSLAN

 

 

GSM: 0 505 833 44 73                                                                                            

ibrahimhalilarslan@aes.org.tr                                                                                        

Tevfik Yaramanoğlu Ortaokulu                                                                                

Elazığ/Merkez

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Mahkemeler Kadıya, Okullar Müdürlere Mülk Değil…