Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmenlere Yıpranma Payı Ve 3600 Ek Gösterge Talep Ettik

Öğretmenlere Yıpranma Payı Ve 3600 Ek Gösterge Talep Ettik

21/03/2017

 

Yoğun hazırlık, emek ve sabır gerektiren öğretmenlik mesleği, birçoklarının sandığı gibi yalnızca sınıfta ve yılda 9-10 ay yapılan yarı zamanlı bir iş değildir. 10 yıl ve üzeri kıdemde öğretmenlerin yarıdan fazlasında pek çok hastalığın kronikleşmesi, birçok öğretmenin antidepresan kullanması tesadüf değildir.

Öğretmenlik; sorumluluğu kadar emeği de yoğun bir uzmanlık alanıdır, ihtisas mesleğidir.

Kutsal söylemlerle anılsa da hakkı bir türlü ödenmeyen öğretmenlerimize yıpranma payı yansıtılması ve emekliliğe esas 3600 ek gösterge verilmesi için talebimizi Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlıklarına ulaştırdık.

AES olarak taleplerimizin takipçisi olacağız.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

 

 

Sayı:  564-17/4602                                                                                     Tarih: 20/03/2017

Konu: Öğretmenlere Yıpranma Payı ve 3600 Ek Gösterge Verilmesi Talebimiz

 

TC

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

 

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu

 

 

Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek olmanın yanında yoğun emek harcanan, bedenen ve zihinsel olarak yorucu mesleklerin başında gelmektedir.

Öğretmenlerin çalışma şartları yapılan araştırmalarında göstermiş olduğu gibi birçok rahatsızlığa ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Atama bekleyen genç meslektaşlarımızın sorunları yanında, emekliliği hak eden birçok öğretmen de emeklilik geçim koşullarının güçlüğünden dolayı emekli olmamaktadır.

19. Milli Eğitim Şura’sında öğretmenlerin özlük haklarına yönelik olarak, her dört yıla bir yıl yıpranma payı ve 3600 ek gösterge verilmesi ile ilgili tavsiye kararı alınmış, basına müjdeli haberler çıkmış fakat her hangi bir adım atılmamıştır.

Sendika olarak daha önce de talep konusu ettiğimiz yıpranma payı ve 3600 ek gösterge takdirinin bir an önce hayata geçirilmesinde kamu yararı bulunmaktadır.  Öğretmenlerin temel beklentisi haline gelen söz konusu taleplerimizin kabulü halinde; emeklilik hakkını kazananlardan sağlık, motivasyon sorunları yaşayan öğretmenlerimiz huzurla emekliliğe geçebilecek, geçim adına iş aramak durumunda kalmayacaktır. Yetişmemizde büyük emekleri olan fedakar öğretmenleri en azından emeklilikte rahat ettirmek en güzel teşekkür olacaktır. Bu düzenleme; atama bekleyen ve hak eden yüz binlerce öğretmen adayının, hevesleri eksilmeden, bilgileri eskimeden sınıflarında olmaları açısından da önemlidir. 

Yukarıda açıklanan nedenler ile, öğretmenler için her 4 yıla 1 yıl yıpranma payı takdir edilmesi, ek göstergenin 3600 olarak düzenlenmesi talebimizi bilgi ve görüşlerinize arz ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

  Facebook'ta Paylaş      
aşkın ulutürk 03.04.2017 20:59:34

sonuç


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Öğretmenlere Yıpranma Payı Ve 3600 Ek Gösterge Talep Ettik