Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Edep Ya Hu!

Edep Ya Hu!

11/02/2018

Çorlu Ahi Evran Meslek Lisesi' nde meydana geldiği iddia edilen bir meslektaşımızın yaşadığı talihsiz, korkunç anları hayretler içinde izledik. 


Üzüldük, utandık...


Bu nasıl bir rezalet? Bu ne edepsizlik? Kutsal mesleğimiz bunu hak eder mi?


Bu yapılan terbiyesizliğin, saygısızlığın mutlaka bir cezası olmalı.

Öğretmenlik mesleğinin itibarının düşürüldüğü ile ilgili yaptığımız vurgular bu görüntülere şahit olmamak içindi. Maalesef haklı çıktık. 
Alo 147 ile itibarsızlaşan, sınıfta kalma sisteminin uygulanmadığı, dizilerde öğretmeni itibarsızlaştırmanın sonucudur aslında. Hatta yöneticilikte, öğretmen atamalarında nitelik, liyakat yerine mülakatın tercih edilmesinin bir sonucudur aynı zamanda bu görüntüler.

İşin acı tarafı da ülkemizde lise ve ortaokul seviyesinde birçok sınıfın bu halde olduğu biliniyor. Sınıfa zorla getirilen çocukların okuma, öğrenme, kendini geliştirme gibi bir kaygısının olmadığını sadece ama sadece eğlenmek, vakit geçirmek için okula geldiği biliniyor.

Bu tip öğrenciler sadece öğretmenlerin değil, yönetici ve velilerin de disiplin altına almaktan belli ki vazgeçtiği öğrencilerdir. Islah edilmezlerse her birinin, geleceğin kriminal vakalarına imza atacağı çok belli. Daha sınıfta bu denli ayarsızlaşanlar yarın toplumun başına bela olacaklardır.

Bu rezilliğe göz yumulmamalı, derhal gereği neyse yapılmalıdır.

MEB, disiplin yönetmeliğini çok ciddi bir şekilde gözden geçirmelidir. Özellikle “Açıköğretime Kayıt” gibi önlem kararları okul kurulu düzeyinde alınabilmelidir. Bunu buradaki öğretmeni düşünerek değil eğitim hakkı elinden alınan öğrenciler için istemeliyiz.

En çok üzüldüğümüz nokta ise, bakanlığımıza Öğretmen Performans Değerlendirme Uygulamasını iptal edin, derken böylesi tiplere öğretmenine not verdirerek rencide olduğumuzu vurgulamak istemiştik.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

 

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Edep Ya Hu!