Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES Öğretmen Gündeminin Nabzını Tuttu

AES Öğretmen Gündeminin Nabzını Tuttu

09/05/2018

   Öğretmen gündemi anketimiz 81 ilde 4672 öğretmene uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu ikinci döneme kaygılı başlamıştır.  Döneme kaygılı başlama nedenlerinden biri beklenmeyen bir zamanda yapılan müfredat değişikliği olsa gerek ki anketi yanıtlayan birçok öğretmenimiz müfredat değişikliğinin yersiz ve zamansız olduğu konusunda hemfikir. Ülkemiz eğitim sisteminin uluslararası ölçütte alt sıralarda yer almasında öncelikli sorumlu pek tabii MEB. Ankete katılan öğretmenlerimizin çalıştıkları kurumda kendi akademik çalışmalarını değerlendirmeleri istendiğinde çalışmalarını tatmin edici bulan öğretmen sayısı azınlıkta, öğretmene eğitim görevi dışında yüklü evrak işleri ve görevi dışında sorumluluk yüklenmesi çalışma motivasyonunu düşürmekte.

       Mevzuata dair değişiklik yapıldığında kaygılı hisseden öğretmen sayısı azımsanmayacak kadar fazla bunda da atama ve yer değiştirme sistemine ek olarak yönetici atama, görevde yükselme sistemlerinin adaletsiz olması büyük etken. Öğretmenlerimiz çalıştığı kuruma gelirken, asli görevi olan nöbet görevini icra edecekken stres altında. Okullarımızın güvenlik sistemleri yetersiz, her geçen gün itibarsızlaştırılan öğretmenlik mesleğinden dolayı halkla karşı karşıya getirilen öğretmen, kurumunda kendini güvende hissedemiyor maalesef. Öğretmenliği tercih ederken hayallerini gerçekleştirecek öğretmenlerimiz meslekte aradığını bulamadığı gibi daha atanmadan başlayıp atandıktan sonra da devam eden ücretli, vekil, sözleşmeli gibi ayrımcılıklara maruz kalıp haksızlıklarla savaşmakta ve birçoğu fırsat verilse başka bir işte çalışmayı düşünmekte. Eğitim adına utanç verici bu tablo başta MEB olmak üzere, MEB'in öğretmenini itibarsızlaştırmasına ses çıkarmayan ortaklarının eseridir. Sendikamız eğitim çalışanlarının destekçisi olmaya devam edecektir çünkü Anadolu Eğitim Sendikası kendine ulaşan sesi yükseltecektir. Saygılarımızla.

Asel Kaya

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri

Genel Basın Yayın Sekreteri 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES Öğretmen Gündeminin Nabzını Tuttu Anket, AES, Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, Asel KAYA, Öğretmen gündemi, Öğretmen gündemi anketimiz 81 ilde 4672 öğretmene uygulanmıştır.