Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Yer Değiştirme Mağdurları İçin Mücadele Planımız

Yer Değiştirme Mağdurları İçin Mücadele Planımız

31/08/2013

Yıllarca adil ve sorunsuzca işleyen atama ve yer değiştirme işlemleri son on yılda kilitlenmiş, öğretmenleri kendi aralarında ve bakanlıkla çatışır hale getirmiştir. İsteğe bağlı yer değiştirmek için çırpınanlar başta olmak üzere, tüm özür gruplarında yaşanan mağduriyet il içi ve il dışında katlanarak büyümektedir. Zorunlu hizmet affı ve plansızca geçilen 4+4+4 eğitim sistemi, dönüştürülen alanlar, okullar derken branşlar arasında dengesizlik, iller bazında kadro dağılımı şaşmış, iş bilmez bürokratların “çözümleri” çözümsüzlüğe dönüşmüştür.

Bakan ağzından çıksa bile “söze değil icraata güvenmeyi” ilke edinmiş sendikamız, 2013 yer değiştirme dönemindeki mağduriyeti öngörerek tüm yapıcı adımları atmış, yapmayacağız denilerek yönetmelikten çıkarılan öğrenim özrü konusunda bir adım atılmasında sayın müsteşarla görüşmüş, tüm yer değiştirmelerle ilgili kapsamlı bir çözüm raporu sunmuştur. Bir grubu kısmen de olsa kapsama almanın diğer bir grubu mağdur etmesini asla kabul edemeyiz. Sendikamızın adalet anlayışı atama ve hizmette,  yer değiştirme işlemlerinde eşitlik ilkesine dayanır. Kimse doğuya atandığı ve bekar olduğu için cezalandırılmamalı, hiçbir özür grubu puan ve kontenjanla yarıştırılmamalıdır. On yıl önce ve zorunlu hizmet affı çıkarılmadan başarılabilen uygulamalara geri dönmekten başka çare yoktur. Son 5 yıldır bağıra çağıra gelen, çığ gibi büyüyen “yer değiştirememe” sorunu kalıcı hale gelmesin diye yaptığımız eylemler, diğer sendikalara ve sendikasız öğretmenlere yaptığımız çağrılara rağmen “nasıl olsa düzelir” iyimserliğinin bedelini hep birlikte ödüyoruz. Yönetmelikten çıkarılan il-ilçe emriyle beraber “yasal” hale getirilmeye çalışılan puana göre atanma durumunu anayasamızdaki hükümler çerçevesinde dava etmeye devam ediyoruz.

Yargı bağımsızlığına duyduğumuz güven azalıyor olsa da özür grubunda açtığımız davaların %90 nını kazanıyor olmamız gurur vericidir. Beri yandan aslolan, davacı olmadan hakkın teslimidir. Kaldı ki, öğrenim özrü davalarının bazılarında lehte karara rağmen kararı uygulamakta ayak direten bir bakanlıkla karşı karşıyayız. Mahkeme kararını uygulamayan bu bürokratlar için gerekli suç duyurularını yapmış olan AES, soruşturma izni vermeyen bakanlık kararını da Danıştay’a taşımıştır, takipçisiyiz.

Geldiğimiz noktada, yer değiştirme sonuçları açıkladıktan sonra il-ilçe emri ve ekin eki yerleştirme için “eylem yapın”, “yardım edin” şeklinde çağrı yapan öğretmenlerimizin sendikamıza duyduğu güvenden eminiz. Her mağduriyette olduğu gibi aslolan testi kırılmadan, mağdur olmadan önlem almaktır. Atamalar öncesi sınıfçılar-branşçılar, eş özrü olanlar-öğrenim özrü olanlar, hatta tezli-tezsiz yüksek lisanslılar şeklinde ayrıştırılan öğretmenlerimizin kendi taleplerini sanal örgütlerle dile getirmesi bakanlığın elini güçlendirmiştir. Şu anda da, atanmış olanın kalanı unutacağı, alana çıkmak yerine dualarla destek olacağı günlerdeyiz. Aylar öncesinden yer değiştirme konusunda etkili sendikacılık yapması gereken BÜYÜK sendikaların gündemi il-ilçe milli eğitimlerde kimlerin şube müdürü olacağı, idareci atamalarında kime takdir teşekkür düzenleneceğine ilişkindir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak il-ilçe emri içermeyen, öğrenim özrünü ve becayişi dışlayan Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini dava etmiş durumdayız, ek delillerle bu davayı güçlendireceğiz.

Özür gruplarında başvurusu kılavuza rağmen engellenmiş, başvurusu kabul edildiği halde tercih yapacak kurum açılmamış veya tercih yaptığı halde her hangi bir tercihine atanmamış tüm üyelerimizin dava taleplerini karşılayacak, sendikamız hukuk servisi aracılığı ile en kısa sürede yargıya başvuracağız.

2 Eylül 2013 Pazartesi itibari ile;

1.       İlan edilmiş boş kontenjanlara branş bazında yerleşenlerin taban puanlarını, boş kalan kontenjanları İptal talebinde bulunanların ve kabul edilenlerin illere göre branş-sayılarını bakanlık nezdinde soracağız.

2.       Bir gerekçe aranmadan “atanma kararının iptalini isteyen herkesin” talebinin kabulünü talep edeceğiz.

3.       İl içi alana dönüşün il dışı alan değiştirip kendi alanını isteyenler için de açılması durumunda norm dengeleri değişeceğinden bu adımın acilen atılmasını yazılı olarak isteyeceğiz.

4.       Normunu güncellemeyen, yanlış hesaplayan illerin okul dönüşümleri doğrultusunda 5 gün içinde güncelleme yapmasını talep edeceğiz.

5.       Güncellenmiş normlar, yer değiştirme İptalleri, ilan edilmeyen kadrolar ve boş kalan kadroların tümünün özür grubunda yeni bir ek yerleştirmeye açılmasını, 11-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmesi için gereğini talep edeceğiz.

*Şubat Dönemi ilk atama ve yer değiştirme yapılması talebimiz Ekim ayından itibaren düzenlenecek, etkili bir kampanya ile yürütülecektir.

Bir haftalık bir gecikme ile de olsa gerçeğe yakın sayısal verilere-normlara göre yeni bir atama yapmak bakanlık için kolay ve yapıcı bir adımdır. Yeni öğretim yılına mutlu ve huzurlu girecek her öğretmen eğitimimiz adına kazanç, bakanlık adına itibar getirir. Geçen yıl Anadolu Eğitim Sendikasının eylem ve gazete ilanı ile aldığı ek atama hakkına müdahil olarak alan değişikliği, memuriyete geçiş ve çakma becayiş ile ortamı kaosa çeviren Eğitim Bir-Sen’in, toplu sözleşme satışında dibe vuran itibarını bu taleplerimize destek olarak deniz seviyesine yükseltmesini öneriyoruz.

Oluşturacağımız bu taleplere bireysel olarak katılmak isteyen öğretmenlerimiz kendi branşı, atanmak istediği il açısından aynı talebi yazılı olarak yapabilir.  Örnek dilekçe sendikamız sitesinden paylaşıma açılacaktır.

Üzülmek ve ah etmek dışında bizimle birlikte hak aramak isteyen tüm öğretmenlerimize kapımız açık, desteğimiz tamdır.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi

 

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Yer Değiştirme Mağdurları İçin Mücadele Planımız