Gazi Mustafa Kemal Atatürk
İl İçinde Eksik Becayiş Konusunda Bakanlığı Uyarıyoruz

İl İçinde Eksik Becayiş Konusunda Bakanlığı Uyarıyoruz

13/09/2013

Milli Eğitim Bakanlığı anlık çözümler üretirken yeni sorunlar üretmeye, eksik işler yapmaya devam ediyor. 

2013 Özür grubunda il dışından herkesi atayalım gibi bir iyi niyet sergilemeye çalışırken yeni il içi mağdurları yaratılmış, bu dönemin hatta geçmiş dönemin il içi mağdurları adına hiçbir şey yapılmamıştır. İl içi yer değiştirme başvurusu kabul edilip yer değiştiremeyen, il dışından yer değiştirdiği halde yüzlerce km uzaklıkla özrü devam eden binlerce öğretmenimiz vardır. Tüm yer değiştirmelere esas ve MEB tabanlı becayiş başvuru sisteminin kurulması, yönetmelikte kanuna uygun ek düzenleme yapılması için defalarca talepte bulunduğumuz bakanlık yine alelacele ve eksik bir adım atmıştır.

Sayın Müsteşar Yusuf TEKİN imzalı bir genelge ile 29 Ağustos 2013 Tarihli atamayla il içi ve iller arası yer değiştirenler ve 6 Ağustos 2013 Tarihli atamayla yer değiştirenler arasında olmak üzere karşılıklı yer değiştirme (becayiş) ve atama iptali hakkı tanınmış bulunmaktadır. Kapsamın dar tutulması ve eşleşme yakalamak için bakanlıkça bir talep modülü açılmaması yanlıştır. Becayiş hakkının il içi-dışı ayrımı olmaksızın TÜM ÖĞRETMENLERE açılması ve MEB üzerinden başvuru alınması halinde il dışı isteğe bağlı yer değiştiremeyenler, il içi yer değiştiremeyenler dahil olmak üzere çok sayıda başvuru, dolayısıyla eşleşme olacaktır. Aynı işi yapan (aynı branşta)  iki devlet memurunun karşılıklı yer değiştirmesinin kamu hizmetinin sürekliliği açısından hiçbir sakıncası olmadığı gibi, talebin reddi için yasal bir dayanak da yoktur.

Yayınlanan genelgenin sınırları genişletilmez ve merkezden yürütülmez ise öğretmenler sanal ortamlarda eşleşme derdine düşecek, bu haktan yararlanan öğretmen sayısı minimal düzeyde kalacaktır.

Sayın Müsteşarımızı bu konuyla ilgili olarak bilgilendirmeyi borç biliyor, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 73. Madde kapsamındaki hakkımızı il içi ve dışı yer değiştirecek tüm eğitim çalışanları için talep ediyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkez 

\\

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

İl İçinde Eksik Becayiş Konusunda Bakanlığı Uyarıyoruz