Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

ÖĞRETİCİ: EĞİTİM REFORMU ŞARTTIR!

08 Şubat, 2024

 

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ eğitim reformu ile ilgili açıklamalarda bulundu. ÖĞRETİCİ’ nin açıklamaları şöyle;

Yükseköğretim mezunlarının iş bulamadığı, alanında çalışamadığı için farklı mesleklere yönelmek zorunda kalması ülkemiz için büyük bir israftır.

Üniversite sayısını artırmak, üniversite okuyan öğrenci sayısını artırmak bir başarı değildir. Önemli olan yıllarca alanında ihtisaslaştırdığımız, hem zaman hem para harcadığımız öğrencileri kendi alanında değerlendirecek çalışma alanları oluşturmak ve iş hayatına katmaktır.

Aynı şekilde okul öncesi oranının artırılmasından, ilk ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin beslenmesine; çocuklarımızı lise ve üniversiteye yerleştirebilmek için yarıştırdığımız sistemden, üniversite yerine daha kolay ve ihtiyaç olan meslek liselerinin içeriğinin artırılmasına kadar yeni düzenlemeler gereklidir.

Daha önce yapılan MEB şuraları gibi bir-iki günlük değil, tüm paydaşların dahil olacağı geniş çalışma gruplarıyla geleceğe yönelik vizyonu içeren yol haritası çıkarılmalıdır.

Kısaca okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitim alanında gerçek bir reform artık zorunluluktur.

Aksi taktirde üniversite mezunu milyonlar artacak, milyona yaklaşacak yüksek lisans ve doktora mezunu gençlerimiz mesleğini yapamadığı için farklı alanlarda çalışmak zorunda kalacak ve en önemli gücümüz olan genç nüfusumuzdan yeterince faydalanamayacağız.

Ümitsiz, geleceğini göremeyen gençlerimizin sorununu gerçek bir eğitim reformu ile başarabiliriz.

Yorum Yap