Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN ALANLARDAYDIK!

12 Haziran, 2024

Anadolu Eğitim Sendikası olarak taslak halinde Meclise gönderilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eksiliklerini dile getirmek için 12 Haziran Çarşamba günü Ulus Meydanı’ndan MEB’e ve TBMM’ye seslendik.

Basın açıklamasında konuşan AES Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici şöyle konuştu:

“Öğretmenlik mesleği için hayati öneme sahip olan Meslek Kanunu yeni haliyle mecliste görüşülmeye başlayacak. Üzülerek görüyoruz ki bazı maddeleri iptal edilen önceki kanunda olduğu gibi bu kanun da yangından mal kaçırır gibi çıkarılmak istenmektedir. Şeffaf bir şekilde eğitimin paydaşlarıyla paylaşılmayan, kapalı kapılar ardında hazırlanan ve gündeme getirilen yeni taslak kanun, öğretmenlerin haklarını ileriye değil, geriye götüren maddeler içermektedir.

Verilen sözlerin tutulmadığı, uzman ve başöğretmenlik sürelerinin azaltılmadığı, öğretmenlere yıpranma payının verilmediği, ek ders ücretlerinin artırılmadığı, ücretli-sözleşmeli-piktesli ayrımının devam ederek her öğretmenin KADROLU olmadığı bir tasarıyı görmekteyiz.

Öğretmenini korumayan, kapsayıcı olmayan, paydaşların görüşlerine yer verilmeyen bir ÖMK ölü doğmuş bir kanun olacaktır. Öğretmenlerin haklarının, çalışma şartlarının  iyileştirildiği bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkması için Anadolu Eğitim Sendikası olarak mücadelemiz güçlü bir şekilde sürecektir.” İfadelerini kullandı.

Basın açıklamasında ÖMK için bir araya gelen Eğitimgücü Sen, Teç Sen ve Genç Eğitim Sen’e birliktelik için teşekkür ediyoruz.

 

 

Yorum Yap