Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

SENARYOLU, SEÇİLMİŞ KAZANIMLI SINAVLAR EĞİTİME NE KAZANDIRIR?

31 Ekim, 2023

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nihat Örs, okullarda yeni uygulanacak olan sınav sistemi ile ilgili açıklama yaptı. Örs, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı yeniliklere doymuyor, desek yeridir. Dönemin başı, ortası, sonu fark etmiyor. En son yapılan yenilik de Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi ile bakanlığın belirlediği kazanımlardan örnek senaryo sorulara göre okullarda sınav yapılması oldu. Öğretmenler bu uygulama ile ilgili görüşlerini bizlere aktarıyorlar ve kendi anlattıkları dersin hangi konusundan soru soracaklarına bakanlığın müdahale etmesini doğru bulmuyor. Okul, sınıf düzeylerinin farklılıkları bir yana Bakanlığın sorulmasını istediği kazanımların ve hazırladığı senaryolu sınırlı sayıda soruların seviye belirlemede yetersiz olduğunu söylüyor. Bu zamana kadar yapılan sınavların nasıl bir yanlışı vardı da böyle karmaşa yaratan bir uygulamaya gidildiğini merak ediyorlar. Kazanımları çeşitli sebeplerle yetişmeyen sınıflarda zorluk çıkacağını belirtiyorlar. MEB bu şikayetleri dikkate almalı kararını gözden geçirmelidir.

 

 

TÜRKÇE- EDEBİYAT DERSLERİNE GETİRİLEN UYGULAMA SINAVLARI SORUNLU

 

 Bir de Türkçe ve edebiyat derslerine getirilen dinlemeli, konuşmalı uygulama sınavları var ki, Bakanlığın bu sınavların uygulanabilirliği, ölçmedeki verimliliği konusunda hazırlık yapmadığı, görüş almadığı kendini belli ediyor.

 

Her öğrenciye ayrılacak zamanın dersin konularının yetişmemesine sebep olması, öğrencilerin konuşma sınavındaki değerlendirme başlıklarının uygulanabilirliği, hazırlıklı-hazırlıksız konuşmanın belirsizliği,  dinleme metinlerinin özelliklerinin belli olmaması gibi konular hep tartışma ve itiraz konusu olacaktır. Yapılan değişiklik ve yenilikler ya bir ihtiyaçtan doğmalı ya da bir yanlışı düzeltmelidir. Eğitim ortamına ekstra bir yükten başka bir şey getirmeyen, geri dönüşü olmayan uygulamalar eğitimcilerin onayını alamaz. Eğitime de katkısı değil zaman ve emek israfına sebep olur. MEB sürdürülebilir, geleceğe yönelik, sorun çözücü uygulamalara ağırlık vermelidir. Masa başında verdiği kararların sahada nasıl olacağını hesap ederek adım atmalıdır.

Yorum Yap